33 Literatuuroverzicht (Boekbespreking). lijk bleek, dat hier door afwatering en wegenaanleg een groote oppervlakte grond van goede hoedanigheden in ontginning gebracht kan worden, waaraan voor de jonge boerenbevolking groote behoefte bestaat. De uitvoering der grondwerken is opgedragen aan de Nederlandsche Heide maatschappij. De nieuw aangelegde 8 m breede wegen, begrensd door flinke bermslooten of waterloopen, bleken nu alweer langs de zijkanten begroeid te zijn met riet, wat het stuiven van het wel zeer fijne zand, dat onder het moerasveen lag en uit de slooten op de wegen is gebracht, verhindert. Flinke duikers voeren, waar noodig, het water onder de wegen door. Gewandeld werd langs de „Blanke Man", een bekoorlijke laagte, die ook nu nog water bevatte en zoo werden bereikt de gronden van de afdeeling Heizen der Gemeente Moergestel, een onverdeeld bezit van de bewoners van de nabijge legen buurtschap de Heizen, welke gronden ook in het ruilverkavelingsblok zijn opgenomen en daardoor verdeeld zullen worden. Door extensieve cultuur en jaren lange beweiding, bieden deze gronden een ander beeld dan het eigenlijke Broek. Tamelijk vlak strekken deze ongeveer 70 ha wild grasland, vol russchen op de lage gedeelten en heide op de hooge gedeelten, zich voor het oog uit. Ook hier is goede ontwatering een eerste eisch. En verder voerde de tocht terug in de richting Moergestel, langs den Noord westelijken rand van het blok, langs een reeds van ouds bestaanden weg. Hier langs den rand van het Broek, waar de gronden het water eenigszins konden loo- zen naar de lager gelegen broekgronden, trof men reeds eenige perceelen weiland en bouwland aan, onmiddellijk grenzend aan de lager gelegen rietvelden. De bodem steeg naarmate wij dichter bij de Noordelijke grens van het blok kwamen en duidelijk bleek, dat het Moergestelsche Broek komvormig was. Op een heidekopje, van waar uit men een mooi uitzicht had op de lagere gronden, waren in de schaduw van wat geboomte een primitieve tafel en banken in elkaar getimmerd en hier wachtte de dorstige wandelaars een smakelijke, lande lijke thee met toebehooren. En dan waren al weer spoedig de auto's bereikt en zeer voldaan over dezen dag trokken de deelnemers huiswaarts. Te betreuren was, dat de belangstelling van diverse zijden, waarvan dit ver wacht mocht worden, niet grooter was. P. Wijdenes, Middelalgebra, tweede druk; P. Noordhoff N.V. Groningen-Batavia. De bedoeling van dit boek is, zooals schrijver in zijn voorwoord mededeelt, een inleiding te zijn tot verdere studie. Voor iemand, die de wiskunde als hulp wetenschap noodig heeft, zooals een landmeter, vormt dit boek dan de inleiding tot de Differentiaal- en Integraalrekening. Prof. Dr. F. S c h u h heeft hoofdstuk XIII „Scheiding der reëele wortels van een hoogere-machtsvergelijking" geschreven en de Heer K. Harlaar hoofdstuk VII „Onmeetbare getallen".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 33