333 aan de billijkheid te kort gedaan kan worden. En waar recht en billijkheid begrippen zijn, die ten nauwste sa menhangen en het in mijn oogen in een rechtsstaat, als waarin wij leven, onduldbaar moet heeten, dat werkelijk het summum jus, sum ma injuria zou kunnen worden, acht ik het mijn plicht aan het ge zegde iets toe te voegen, waardoor ik mijn bevrediging met de aan gehaalde jurisprudentie kan blijven behouden. Ik moet daarom nog eens weer teruggaan naar de oorspronkelijke kadastreering. Gezegd werd, dat de eigendomsgrenzen werden opgemeten met medewerking der eigenaren. Had men op de kaarten alleen eigendomsperceelen geteekend, dan zou mijn betoog hier geëindigd kunnen zijn. Echter men deed het een eeuw geleden iets anders. Alles wat maar een afgepaald deel van den aardbodem was, werd opgemeten en genummerd als kadastraal perceel. Het komt dus veel voor, dat een eigenaar een aaneensluitend com plex kadastrale perceelen de zijne kan noemen. Niemand kan hem verhinderen die perceelsindeeling te wijzigen. Inderdaad geschiedt dit. Elke landmeter kan U uit zijn praktijk voorbeelden geven over verlegging van zoogenaamde „cultuur grenzen". Als de vorm der perceelen ingrijpend wordt gewijzigd, zal men bij vergelijking van kaart en terrein die veranderingen opmerken en bij eventueelen verkoop in zoo'n complex weten, dat men moet op passen bij het gebruik der kadastrale perceelnummers. Gevaarlijk wordt het indien de vorm der perceelen ongeveer ge lijk is gebleven; men komt dan spoedig tot de conclusie: „wat ik wil verkoopen is perceel nummer zooveel", zet dit in de akte en de kiem voor toekomstige moeilijkheden is gelegd. Immers nu een geheel nummer in de akte is genoemd, komt niet de landmeter, de eenige, die met zijn gegevens kan controleeren waar de kadastrale perceelgrenzen liggen en dus wordt de afwij king niet opgemerkt. In het klassieke Rotterdamsche geval was een schutting tusschen 2 huizen met tuinen over twee meter evenwijdig verplaatst door den eigenaar van beide huizen. [16] De huizen werden aan verschillende koopers verkocht en in de akten twee geheele kadastrale nummers genoemd. Er kwam ruzie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 341