334 over de schutting, in het proces kwamen de akten ter tafel en hier uit werd geconcludeerd, dat partijen zich stilzwijgend aan het ka daster hadden onderworpen. Gevolg: de eene kooper verloor 2 meter tuin, de andere won evenveel. Ik aarzel niet dit resultaat onbillijk te noemen. Beide koopers meenden een huis en tuin te koopen, zooals zij dat hadden bekeken op het terrein, dus tot aan de verplaatste schutting. Zij lieten beiden een akte opmaken en overschrijven, dingen waar toe de wet hen verplicht, zij moesten dus velerlei kosten maken en nu blijkt, dat de eene kooper is gedupeerd en dat den ander een on verwacht voordeeltje in den schoot wordt geworpen. En dit is een gevolg van de eigenaardige inrichting van ons ka daster, dat niet alleen eigendomsperceelen kent, maar ter wille van fiscale belangen bij zijn opzet voor 100 jaren ook tallooze „cultuur- perceelen" als kadastrale perceelen heeft medegekregen. Met het Rotterdamsche geval heb ik U geteekend welke gevaren deze omstandigheid met zich mede kan brengen. Vrijwel alle grensquaesties in de jurisprudentie bekend, zijn op dit euvel der cultuurperceelen terug te brengen. Ter wille van de rechtszekerheid en de billijkheid moet hierin worden voorzien. Een groote verbetering zou reeds worden bereikt, als op de ka dastrale kaarten alleen maar de eigendomsperceelen waren afge beeld. In die richting wordt door de landmeters dan ook al voortdurend gewerkt, maar omdat vele bestaande kadastrale nummers in hypo theekakten zijn gebruikt, kan men niet eenvoudig maar alle aaneen- grenzende perceelen van één eigenaar tot één eigendomsperceel gaan vereenigen zonder in vele gevallen weer andere moeilijkheden voor de hypotheken te gaan veroorzaken. [17] Maar ook al zouden louter eigendomsperceelen op de kaarten staan, dan nog zou het zeer goed mogelijk zijn, dat het gebruik van deze nummers gevaar kon opleveren voor eventueele koopers. Men denke bijvoorbeeld aan verkoop van kleine perceelsgedeelten zonder acte, wat nog herhaaldelijk voorkomt: ook het verplaatsen van scheidingen behoort niet tot de uitzonderingen, vooral in bosch- en heidestreken, waar dikwijls een greppel, kielspit of veldkei de grens aangeeft.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 342