335 Hier behoeft nog niet eens aan fraude te worden gedacht, om zich toch voor te stellen, dat in den loop der jaren zoo n grens door allerlei oorzaken op het terrein anders loopt dan volgens het ka daster, ook zelfs als alleen eigendomsperceelen op de kaarten stonden. Een goede remedie tegen deze kwaal is, dat de eigenaren voort durend zorgen hun grensteekenen in orde te houden door geregelde controle of de hekken en schuttingen nog solide zijn, of de steenen nog aanwezig zijn en rechtop staan en dergelijke meer. [18] Er is maar één middel, dat afdoende deze moeilijkheid kan oplos sen. Dat is onderzoek ter plaatse door den eenigen deskundige, den landmeter van het kadaster, die in zijn archief de gegevens heeft om op het terrein aan te geven de grens tusschen de kadasternummers. Laat men deze meting voorafgaan aan het opmaken der akte, dan kan deze deskundige aan partijen opgeven welke kadastrale num mers zij in hun akte moeten gebruiken om werkelijk over te dragen wat ze bedoelen te verkoopen. Zulke metingen vinden plaats; de kosten hiervan komen ten laste van partijen en zijn vooral voor kleine perceelen onevenredig hoog, omdat ze gebaseerd zijn op de werkelijke uitgaven, die de Staat er voor moet doen. Helaas wordt, om de kosten, meestal die meting nagelaten met dikwijls funeste gevolgen voor de eigenaren. En toch zal een oplossing moeten worden gevonden voor dit pro bleem. Onze kostbare instelling, het kadaster, met zijn gewichtige taak bij het grondverkeer en grondcrediet, moet zoodanig zijn in te rich ten, dat eigenaren, die er van gebruik moeten maken, bij redelijke voorzorgen gevrijwaard worden tegen gevolgen als ik U daar even heb trachten te schetsen. Vijftig jaren lang heeft K. en L. gestreden om ook in deze rich ting iets te bereiken. Uitgebreide studies zijn in haar Tijdschrift verschenen over ons stelsel en buitenlandsche, over alles wat met deze rechtszekerheid der grenzen samenhangt. Ik mag hier volstaan met het noemen van één naam, dien van wijlen I. B o e r Hzn., mede-oprichter van deze vereeniging en lange jaren den eenigen redacteur van haar Tijdschrift. Een resultaat van zijn onvermoeid scherpzinnig streven naar ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 343