337 de gebreken, die het aankleven, toch vrij goed de belangrijke dien sten, die er ten behoeve van grondverkeer en -crediet van worden gevergd, verricht. Dat het die diensten zoo goed verricht, komt zeker voor een niet gering deel voor rekening van onze jubileerende vereeniging. Door haar streven en werken zijn op technisch gebied tal van verbeteringen tot stand gekomen, zonder welke ons kadaster door gebrekkige bijhouding onbruikbaar zou zijn geworden. Het was mijn bedoeling U te schetsen hoe men het Nederlandsche kadasternummer en zijn grenzen moet zien. Kort samengevat luidt dit oordeel als volgt: Er is een kaart, waarop perceelen zijn afgebeeld, aangeduid met kadastrale nummers. Van de begrenzing dier nummers heeft alleen de landmeter van het kadaster in zijn archief de gegevens. Bij transacties in onroerend goed moeten deze kadasternummers in de akten worden gebruikt. In de overgroote meerderheid der grensgeschillen wordt geen proces gevoerd, maar leggen partijen zich neer bij de aanwijzing der grens door den landmeter. De latere jurisprudentie legt den inhoud der akten zoo uit, dat geleverd is tot aan de kadastrale grens; afwijkingen van deze grens moeten berusten op een geslaagd beroep op verjaring. Ik meen in het voorafgaande te hebben aangetoond, dat voor zoo ver er sprake is van eigendomsgrenzen, deze stand van zaken aan grondeigenaren een redelijke rechtszekerheid biedt. Waar echter cultuurgrenzen in het geding zijn, kan dit tot on billijke uitspraken leiden, zooals meermalen is gebleken. Dat een oplossing voor dit probleem gevonden worde, eischen recht en billijkheid. Het moge U uit mijn betoog gebleken zijn, dat alleen een onder zoek op het terrein door den eenigen deskundige, den landmeter van het kadaster, met zijn cijfergegevens, in staat is deze moeilijk heden op te lossen. Dit onderzoek kan men zich denken voorafgaande aan een trans actie en inderdaad geschiedt dit. De landmeter geeft dan op aanwijzing der partijen nieuwe ka dasternummers aan de over te dragen gronden en legt hierbij de nieuwe rechtsgrenzen met cijfers in zijn archief vast.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 345