338 Dit is echter, zooals ik reeds opmerkte, in vele gevallen te duur in verhouding tot de waarde der objecten en wordt daarom meestal nagelaten. [21] Men kan zich het terreinonderzoek ook denken, nadat de akte in de openbare registers is overgeschreven, evenals dit geschiedt wanneer een gedeelte van een kadasternummer is verkocht en de landmeter de nieuwe grenzen moet vastleggen. Bij deze ambtsmetingen worden dikwijls fouten in de akten ont dekt, de landmeter dringt dan op rectificatie aan, zoodanig, dat de kooper krijgt in zijn akte, wat hij bedoelde te koopen. Dit systeem van ambtshalve meting heeft gedurende ruim een eeuw zegenrijk gewerkt. Zoo kan ook de rechtsonzekerheid, ontstaan door het ongecon troleerde gebruik van cultuurperceelen worden afgewend, als na het binnenkomen van een akte, waarin één of meer geheele cultuur perceelen worden genoemd, door den landmeter ambtshalve wordt nagemeten op het terrein of inderdaad de grenzen van het ver kochte nog identiek zijn met die der kadastrale nummers. [22] Bij eventueele afwijkingen kan deze deskundige aan partijen, vóór dat zij nog ruzie hebben gekregen, de noodige gegevens ver strekken om hun akten te laten rectificeeren, zoodat ieder krijgt wat hij bedoelde te koopen. Dan wordt bij alle transacties bereikt, dat een grenslijn op het terrein, op het juiste oogenblik, n.l. op dat oogenblik als zij wordt een grens van zakelijk recht, door den landmeter in cijfers wordt vastgelegd, zoodanig, dat die grens te allen tijde voldoende nauw~ keurig is te reconstrueeren als zij onzichtbaar mocht zijn geworden. Om dit ambtshalve onderzoek der cultuurperceelen te bereiken, is geen wet noodig, slechts een aanvulling der ambtsinstructie van de landmeters is hiertoe voldoende. Ook hiervoor echter zal van de zijde van belanghebbenden aan drang op de bevoegde instanties moeten worden uitgeoefend. [23] Velen zullen wellicht teleurgesteld zijn, dat ik mijn onderwerp zoozeer beperkte en niets over ons stelsel van publiciteit, over grond boek- en Torrensstelsel heb behandeld; anderen, dat niet is aange drongen op spoedige invoering van een wet op de grensregeling. Men kan van meening zijn, dat mijn conclusies over de waarde der kadastrale grenzen en het pleit voor een onderzoek der cultuur perceelen kwalijk passen bij den titel „Rechtszekerheid".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 346