343 werd men getroffen door de zeer smaakvolle wijze, waarop de ver schillende stands waren ingericht en de wanden der zalen met kaar ten en platen waren behangen. Het is ondoenlijk, hier een volledig overzicht te geven van alles, wat er te zien was. Een beknopt overzicht moge hier volgen. HISTORISCHE AFDEELING, verzorgd door den heer Heines. Deze ving aan met ons in kennis te stellen van een zeer oude graadmeting, n.l. die, welke Eratosthenes 220 v. Chr. uitvoerde. Ook een voorbeeld van een oud Kadaster was aanwezig: een reproductie van kadastrale kaarten uit het Koninkrijk der Azteken (1500 n. Chr.). Naast portretten van S n e 11 i u s vond men zijn in het latijn geschreven werk „Over de juiste waarde van den omtrek der aarde" (1617). Verder kon men er zien de eerste logarithmentafels van Napier en Brigg. Veel belangstelling trok het werk van Joh. Sems en Jan Pietersz. Dou, getiteld: „Practijck des Landmetens én van het Gebruijck der Geometrischen In strumenten (1620), waarvan 2 exemplaren en een Duitsche vertaling aan wezig waren. Een handschrift van Joannes Bollen van Limmel over Rekenkonst en Deelinge van allerleij landen, dateerend uit 1675 bevatte vele gekleurde tee- keningen. Uit het Rijksarchief in Limburg was mede afkomstig het veldwerk der generale metinge van Maesbracht van het jaar 1680. Een belangrijke inzending was het gemeentelijk kadaster van Gennep van 1725, met fraaie kaarten, hier en daar topografisch opgewerkt, vermeldende per ceelnummers en grootten en met bijbehoorend register met de namen der eigenaren. Van Nieuwstadt lag er een Register of te Boenderboeck uit het jaar 1733. Uit de jaren 1807—1811 waren er de voor de verponding gediend hebbende maatboeken van Ruurlo, Almen en Gorssel, merkwaardig om de stuksgewijze op meting der perceelen volgens de rechthoekige coördinatenmethode. Het Prov. Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant had een fraai portret van generaal Krayenhoff afgestaan. Behalve een tee- kening van zijn driehoeksnet, waren er twee exemplaren van het Précis Historique. Ook zagen wij uit de verzameling van den heer P o 1 e den grooten kijker, waarmede Krayenhoff naar alle waarschijnlijkheid op enkele punten van zijn net astronomische waarnemingen heeft verricht. Over de oprichting van het Kadaster in ons land was vrijwel een volledige verzameling bescheiden aanwezig, waaronder typische minuutplans en vrij wat minuutveldwerk, o.a. van de stad Groningen, dat zeer de aandacht trok. In de nabijheid hiervan waren de instrumenten opgesteld, die bij de oorspronkelijke opmeting gebruikt zijn, als graphometers, astrolabia en cirkels van Borda. Weinig bekend bleek het modellenboek, dat behoort bij het Recueil Méthodi- que van 1812. Interessant waren de trigonometrische grondslagen van de kadastrale kaarten van Akkrum, Oldeboorn en Terhorne door de afwijking van den gewonen net- vorm en de azimuthbepaling voor de oriënteering van het kadastrale driehoeks-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 351