344 net van Knijpe (Friesland) volgens zonswaamemingen en volgens de poolster (verschil 4 minuten). Twee brieven van den landmeter Rameau aan den heer Ingenieur-Verifica teur van het Kadaster te Leeuwarden (ingezonden door den heer Polêe) gaven een kijkje op de personeelsverhoudingen bij de oprichting van het Kadaster. Ook omtrent de bijhouding van het Kadaster kon men zich een goed beeld vormen. Aanwezig waren een tweetal gebonden exemplaren van den „zakatlas", bijbladen in verschillende uitvoeringen, de suppletoire aanwijzende tafel en verdere bijhoudingsstukken. Verder zagen wij de „Verordeningen ter Instandhouding van het Kadaster van het Koninkrijk der Nederlanden" van 1832 en de daaruit voortgevloeide Instructies Kadaster van 1869 tot 1918. Hierop volgde een der eerste kadastrale hermetingen, aangesloten aan de ge gevens der Meetkunstige Beschrijving n.l. die van Boxmeer (1867). Een voor beeld van een meer wetenschappelijke aansluitingsmethode was de triangulatie van Birdaard (1877), waarbij de methode van Otto Gleuns werd toegepast. De triangulaties van /Enqwirden (1881), Joure (1883), Haskerveenpolder (1884/5), werden vereffend volgens de methode der kleinste vierkanten en aan gesloten aan de gegevens van de Meetkunstige Beschrijving. Bij portretten van prof. dr. C h. M. S c h o 1 s, kreeg men een en ander te zien van de Rijksdriehoeksmeting, waarna volgden kadastrale hermetingen, aangesloten aan de R. D. tot de allerjongste toe (Wateringen). Een afzonderlijk onderdeel vormde de hermeting van de gemeente Dieren. De bescheiden en modellen, betrekking hebbende zoowel op den juridischen als op den technischen kant van deze proefhermeting, waren geëxposeerd rondom een tweetal portretten van I. Boer Hzn. De heer Polêe had nog beschikbaar gesteld zijn studie: „Vergelijking van de oorspronkelijke triangulaties van het Kadaster, van de gegevens van het net van Krayenhoffen die der M. B. met de gegevens der nieuwe R. D." Verder waren aanwezig alle Nederlandsche werken over landmeetkunde, waartoe in hoofdzaak was geput uit de bibliotheek onzer Vereeniging en eveneens alle Neder landsche werken over het Kadaster. Daarnaast lagen enkele interessante exem plaren van de vakliteratuur uit het buitenland. Aan het einde der historische afdeeling vond men een overzicht van de wet teksten, waarin het kadaster wordt genoemd en een grafische voorstelling van de bedragen, per jaar in Nederland aan hypotheek ingeschreven van 19101933. RUILVERKAVELING. Inzending van den kadastralen ruilverkavelings- dienst, met medewerking van de Centrale Commissie voor Ruilverkaveling, ver zorgd door den heer Kruidhof. In deze afdeeling der tentoonstelling werd de gang van zaken bij een ruilver kaveling volledig gedemonstreerd. Op een kaart van Nederland was aangegeven, welke gedeelten in de eerste plaats voor ruilverkaveling in aanmerking komen; kaarten en luchtfoto s gaven een beeld van een terrein, waar ruilverkaveling hoog noodig is. Daarna konden we zien, hoe de propaganda wordt gevoerd en op welke wijze het ruilverkave- lingswerk aanvangt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 352