346 Een detailcoördinatograaf, zooals er bij den Meetdienst vele in gebruik zijn, completeerde de inzending. HERMETING AMSTERDAM. De inzending van de hermeting Amsterdam toonde een tweetal kaarten op schaal 1 a 250 van hermeten gedeelten. Ter vergelijking was een vergrooting van de oude kaart op dezelfde schaal er boven gehangen. Markante verschillen waren aangegeven door een rooden cirkel. Bij een dier hermeten kaarten, n.l. die van het z.g. Prinseneiland, was een oude kaart geëxposeerd van de oorspronkelijke verkaveling uit het gemeente-archief van Amsterdam, daartoe welwillend door den archivaris afgestaan. Een kaart schaal 1 a 100 gaf een inzicht in het leggen van een meetkundigen grondslag voor het inmeten van gesloten bebouwing in de oude stad. Een groot aantal mooie foto's deed uitkomen, met welke moeilijkheden men hierbij te kam pen heeft. De poolcoördinatenmethode blijkt hier wel de eenige doeltreffende wijze van meting te zijn. Een poolcoördinatograaf, alsmede een detailcoördinatograaf (de eerste en eenige exemplaren bij den kadastralen dienst hier te lande) waren tevens aanwezig. Een grafische voorstelling van de veranderingen in de grootten der hermeten perceelen, voltooide de inzending. FOTOTECHNISCHE DIENST VAN HET KADASTER. Deze dienst toonde door middel van een serie fraaie foto's het eigenlijke bedrijf en de werkinrichting. Aanwezig was verder het famulus-toestel, het oorspronkelijke apparaat, waar mede het bedrijf werd begonnen. Voorts kon men zien, wat men langs fotografischen weg bij de reproductie van kaarten en plans kan bereiken. Niet alleen waren aanwezig de bekende zwart- en witdrukken van plans, maar ook een verkleining op schaal 1 a 2500 (wit-zwartdruk, direct op papier) en een verkleinig schaal 1 a 10000 door middel van filmopname. Merkwaardig was de vergelijking van een origineel procesverbaal van grens bepaling, dat zeer verbleekt was, met zijn fotografische reproductie, welke aan merkelijk duidelijker bleek te zijn. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor bij een topografische kaart schaal 1 a 25000 (grijsdruk) en haar vergrooting schaal 1 a 10000. BIJHOUDINGSDIENST DER RIJKSDRIEHOEKSMETING. Deze dienst, belast met het onderhoud der R. D., uitgevoerd door de Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing, exposeerde de theodolieten en andere hulpmiddelen, bij dit werk gebruikt. Aanwezig waren: een theodoliet van W anschaff met randmiddellijn van 35 cm, gebruikt bij de metingen voor het hoofddriehoeksnet; een theodoliet van W anschaff met 21 cm randmiddellijn, gebruikt bij de secundaire metingen en bij den bijhoudingsdienst; instrumenten van hetzelfde fabrikaat met 14 en 9 cm randmiddellijn, gebruikt bij centreeringsmetingen en voorloopige verkenningen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 354