355 Ik vestig er nadrukkelijk de aandacht op, dat het een uitsluitend ideëel doel was, dat men zich destijds voor oogen stelde. Dat is te meer opmerkelijk, omdat de materieele positie van vooral de jongere generatie in 1884 nog verre van rooskleurig was. Er waren toen nog 28 adspiranten in dienst, waarvan sommigen reeds meer dan 6 dienstjaren als zoodanig achter den rug hadden en toch nog 4 jaren zouden moeten wachten op een benoeming tot Landmeter van de vierde klasse, a raison van 900 per jaar. Toch stelde men zich met het oprichten der vereeniging uitsluitend het bevorderen van de be langen van het dienstvak en het verspreiden van kennis der land meetkunde voor oogen. Eerst in 1914 werden de materieele be langen der Landmeters officieel in het streven der vereeniging be trokken. Zoo is dus onze jubilaresse geboren als een zuiver weten schappelijke vereeniging ter behartiging van zuiver algemeen maat schappelijke belangen. Van den aanvang af was de belangstelling van de kadaster ambtenaren voor de nieuwe vereeniging zeer groot. Er waren des tijds 11 Ingenieurs-Verificateur, 165 Landmeters en 28 Adspirant- Landmeters, bij elkaar dus 201 ambtenaren in dienst. Daarvan tra den er aanstonds niet minder dan 156 tot de Vereeniging toe. Die groote belangstelling van de vakgenooten is gebleven tot op den huidigen dag. De belangstelling van de buitenwereld was echter, trots het alge meen maatschappelijke doel, slechts zeer gering. Niet meer dan 6 buiten het vak staande personen werden destijds lid van de vereeni ging. Ook dat gebrek aan belangstelling bij het publiek is gebleven tot op den huidigen dag. Wie in het vereenigingsleven eenigszins thuis is, weet dat het soms de grootste moeite kost, personen te vinden die bereid en ge schikt zijn, de ondankbare taak van bestuurslid of redacteur te aan vaarden. Dat is geen wonder, want het vervullen van een derge lijke taak, naast zijn dagelijkschen arbeid en particuliere beslom meringen, stelt zeer hooge eischen aan arbeidslust, studiezin en ge meenschapsgevoel. Het is daarom zoo verheugend te kunnen con- stateeren, dat de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde in haar 50-jarig bestaan nooit moeilijkheden met het bezetten der leidende functies heeft ondervonden. Nooit is in onze Vereeniging het bestuurs- of redactielidmaatschap beschouwd als een last, met tegenzin aanvaard. Wel daarentegen als een hooge onderscheiding,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 363