359 Wanneer ik, mijn herinneringen naar een andere zijde richtende, nog even memoreer: dat assistentie door teekenaars toen nog niet bestond, zoodat de landmeters ook het allereenvoudigste werk zelf moesten doen, dat de landmeters toen nog waren ingedeeld in vier klassen, dat de opbrengst van het Particulier Werk per divisie werd ver deeld, waardoor de vette en de magere divisies ontstonden, dat voorschot op gedane dienstuitgaven tweemaal per jaar kon worden toegekend, indien men zich tenminste dat voorrecht door ijver en voortvarendheid wist waardig te maken, enz., enz., dan geloof ik wel afdoende te hebben weerlegd de meening alsof er niets veranderd zou zijn! En van letterlijk alle veranderingen en verbeteringen, die in den loop der jaren zijn tot stand gekomen, mag onze jubileerende ver- eeniging zich, zonder eenigen twijfel, een groot gedeelte van de eer toerekenen. ,,Ja maar", zullen de Nurksen zeggen, ,,dat zijn tenslotte alle maal verbeteringen op ondergeschikte punten. Maar het hoofddoel van het streven der Vereeniging, een bewijskrachtig Kadaster, is toch in die 50 jaren niet bereikt." Inderdaad. Hoeveel er ook veranderd en verbeterd moge zijn, de juridische grondslag van ons Kadaster is hetzelfde gebleven. De stem van onze Vereeniging, die jarenlang algeheele technische ver nieuwing op beteren juridischen grondslag progageerde, is die eens roependen in de woestijn gebleven. Maar men begaat een onbillijkheid, indien men dit aan onze Ver eeniging als een grief aanrekent. Het vervullen van dien wensch lag nu eenmaal niet in haar macht. Het eenige, dat zij kon doen, was: de wenschelijkheid bepleiten. En niemand zal ontkennen, dat zij dat gedaan heeft, in woord zoowel als in geschrift, met bekwaamheid en energie, met overtuiging en welsprekendheid. Als toppen in die actie noem ik: de buitengewone vergadering der Notarieele Vereeniging van 29 September 1900, ter viering van het 25-jarig bestaan dier vereeni ging, en gewijd aan bespreking van het onderwerp: Kadaster met bewijskracht, de Staatscommissie 1906, die o.a. een wetsontwerp op de grens regeling samenstelde, dat helaas nog niet het Staatsblad heeft mo-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 367