360 gen bereiken, de proefhermeting van Dieren, ondernomen op initiatief en onder leiding van den toenmaligen Ingenieur-Verificateur te Arnhem. Neen, de Nurksen hebben ongelijk! Onze Vereeniging heeft ge daan wat ze kon! Maar er is nog een andere categorie onder de leden, die ik thans even ten tooneele moet voeren. Dat zijn de ontgoochelden, de moe- deloozen, zij die zeggen: Laten we nu maar ophouden met onze actie voor dat bewijskrachtig kadaster, want daar komt toch nooit iets van. Ook zij hebben ongelijk! Want het betere kadaster, waarnaar wij streven, komt stellig! Daarvoor staat ons borg de ernst, waarmee onze Regeering, ook met betrekking tot de Overheidsdiensten, naar het allerbeste streeft. Onze Nederlandsche Staatsdiensten kunnen in het algemeen niet alleen vergelijking met die in het buitenland glansrijk doorstaan, maar gaan veelal aan de spits. Zou de Regeering dan op den duur ten aanzien van het Kadaster achterblijven? Ik weiger het te geloo- ven! Het betere kadaster komt vast en zeker! Maar men verbeelde zich niet, dat de Regeering ons op een goe den dag zal komen verrassen met een modelwetgeving op de grond boekhouding, plus een crediet van 'n dikke 100 millioen om het Kadaster nu eens netjes te vernieuwen overeenkomstig het in die wet gestelde ideaal. Dat zou wel plezierig zijn, maar een verstandig mensch weet, dat daarop geen kans bestaat. Wij zullen een anderen weg moeten volgen. Niet per tandrad- of zweefbaan, in luttelen tijd en zonder krachtsinspanning, zullen wij den top van ons ideaal be reiken, maar moeizaam, stap voor stap klimmende, met overleg en taaie volharding de bezwaren overwinnende. Voortdurende tech nische verbetering moet op den duur voeren tot grooter vertrouwen, tot grooter bewijskracht. En hoe verder die technische vervolmaking voortschrijdt, hoe meer theoretische strijdvragen rondom het ka daster zich in een nevel zullen oplossen. Dat alles heeft ook onze jubileerende vereeniging al jaren lang begrepen. Want naast propaganda voor een nieuw en beter stelsel, heeft zij onvermoeid en met groote energie gewerkt aan verbetering van het bestaande. Ons oude, van oorsprong Fransche kadaster lijkt heel weinig meer op het Kadaster in Frankrijk. Het heeft, een eeuw lang, den heilzamen invloed van Hollandschen ernst, Hollandsche degelijk-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 368