52 men, dat verschillende landmeters van het Kadaster er ook lid van zijn. De werkzaamheden van de particuliere landmeters bestaan, zooals de afd. Gent aangeeft, o.a. in: a. Schatting onroerende goederen, b. Schatting voor onteige ningen, c. Schatting boomen en bosschen, d. Schatting hakhout, e. Landbouwprijzijen,1) f. Opmetingen van gronden, g. Verkave ling van gronden lotissements)h. Afpalingen, i. Opmaken staat van eigendom (état des lieux), j. Regeling gemeenzaamheid muren, k. Meting van werken aan gebouwen, 1. Waterpasmeting, m. Af- lijningsplan, n. Schatting hypothecaire belegging. Ook komt er combinatie van beroepen voor, zooals architect en landmeter. Om het beroep van landmeter te mogen uitoefenen moest men vóór den oorlog het landmeterspatent bezitten. Thans zijn de voor waarden: le. diploma, 2e. beëedigd zijn na een stage van 18 maan den bij een beëedigd landmeter. Het vrije landmetersberoep is dus beschermd. Ofschoon meten vóór verkoop van een gedeeltelijk perceel niet verplichtend is, wordt het in den regel gedaan. Van de opmeting wordt vaak een opmetingsplan gemaakt of een procesverbaal, dat dus een betrouwbare grootte bevat. De Belgische vereenigingen op landmeetkundig gebied ijveren er voor, dat geen akte van verkoop zou mogen verleden worden zonder bijbehoorend opmetingsplan. Zoo behandelt R. in het Tijdschrift voor Landmeetkunde en Schattingswezen (4e Termijn 1933) ,,Het Proces-Verbal van Me ting"; in dit artikel wordt geklaagd, dat sommige Notarissen begin nen over te dragen gedeelten van kadastrale perceelen door alleen lengte en breedte te noemen, wat ondertusschen bij ons helaas sche ring en inslag is. Ook houden de landmeters zich bezig met uitbreidingsplannen. Zoo komt b.v. in den 3en Termijn 1933 van het zooeven genoemde Tijdschrift een artikel voor: ,,Het Urbanisatieplan van Antwerpen's linker Scheldeoever" met 6 afbeeldingen van verschillende plannen, waarin deze zin voorkomt: x) Prijzij is de vergoeding, waarop de uittredende pachter recht heeft voor aangebrachte verbeteringen, voor het werk, het zaaisel en de mest, besteed aan de te velde staande gewassen, enz. Red.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 52