53 „Voor de landmeters, die thans de uitvoerders en techniekers van den stedebouw geworden zijn, levert de studie dezer ontwerpen een uitstekende gelegenheid om zich rijkelijk te dokumenteeren en te bekwamen De meeste gegevens over België heb ik verkregen van den Heer M, N o 11 e, Landmeter van het Kadaster te Gent, wien ik mijn op rechten dank betuig voor zijn gedegen en objectieve beantwoording van mijn vragen. Het spijt mij zelfs, dat ik niet meer van zijn zeer uitvoerige gegevens kon overnemen, daar ik slechts dat heb overge nomen, wat momenteel voor mijn betoog van belang is. NEDERLANDSCH-INDIE. In Ned.-Indië heeft men eveneens het negatieve stelsel. Verplicht is meting vóór overdracht van een gedeelte van een verpondings nummer. Bovendien heeft men de verplichte afpaling met grens- steenen. De gegevens worden verwerkt op een meetbrief. De eenheid is dus het verpondingsnummer, waarop één eigen domsakte en één meetbrief betrekking hebben. De kosten van de meting zijn voor rekening van het publiek. NEDERLAND. Tot slot wilde ik U eenige beschouwingen geven over ons Neder- landsche Kadaster en de Nederlandsche Landmeetkunde. Als men zoo in de verschillende landen de inrichtingen van het Kadaster en de uitoefening der landmeetkunde gaat vergelijken, blijkt, dat het Kadaster het best is ingericht of ingericht zal worden in die landen, waar een rechtsgeldig grondboekkadaster is; dat evenwel de uitoefening der landmeetkunde in de landen met een slecht fiscaal kadaster zeer zeker niet is verwaarloosd, gezien de vele werkzaamheden, waarmee de particuliere landmeters, b.v. in Frankrijk en België, belast worden. In Nederland, waar het Kadaster als fiscaal kadaster volkomen aan zijn doel beantwoordt, immers de belastingadministratie heeft als zoodanig geen behoefte aan betere kaarten noch aan absoluut juiste grootten van de perceelen, is de landmeetkunde een vak, dat voor kort eigenlijk alleen beoefend werd door de Kadasterambte naren. Wel stelt het publiek meer en meer belang in het Kadaster, voor-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 53