55 plichte meting vooraf van een gedeeltelijk kadastraal perceel of een gedeeltelijk eigendomscomplex bij transport? Ook de Gemeenten beginnen meer en meer behoefte te krijgen aan juiste kaarten. Maar daar zij, op een enkele uitzondering na, niet beschikken over een deskundige op landmeetkundig gebied en men over het algemeen geen of althans te weinig contact had met het Kadaster, heeft men voor de uitoefening van de Woningwet 1901 (uitbreidingsplannen, rooilijnen, streekplannen) zijn toevlucht geno men tot technische bureaux, reproductie-inrichtingen en de Neder- landsche Heidemaatschappij, die dan van de kadastrale kaarten ver grootingen maakten of verkleiningen om die vervolgens aan elkaar te plakken tot één geheel.1) Hoeveel schatten geld zullen in den loop der jaren door de verschillende gemeenten hieraan zijn ver knoeid. Als wij beter contact hadden gehouden, zou tenminste het maken van die kaarten beter aan ons, als bij uitstek deskundigen, opgedragen hebben kunnen worden en zouden wij ook iederen keer hebben kunnen wijzen op het onjuiste van die methode. Op de aldus verkregen kaarten projecteerde dan de gemeente architect, het technisch bureau of Publieke Werken het uitbreidings plan en het rooilijnenstelsel. Moest zoo n plan op het terrein worden overgebracht, dan was dat als gevolg van de slechte basis of niet, of alleen door vele wijzigingen mogelijk, waardoor ook dure ver rassingen niet uitbleven, b.v. als bleek, dat er een huis méér ont eigend moest worden of dat men een eigenaar méér tegenkwam. Ter illustratie hiervan bijgaande figuren A, B, C, D en E. waar van de bijschriften voor zichzelf spreken. In dit opzicht geloof ik, dat wij het getij leelijk hebben laten ver- loopen en als gevolg daarvan allicht, zijn wij hierin enkele decennia hopeloos bij het buitenland ten achter. Thans hebben ondeskundigen of althans niet volkomen deskun digen zich hier zoo ingewerkt, dat het moeilijk zal vallen zonder slag of stoot dit terrein te veroveren. Nu de afgestudeerde landmeters van Wageningen voorloopig niet meer bij het Kadaster geplaatst worden, heeft men gelukkig dit arbeidsveld gevonden, eerst als gevolg van de Wegenwet 1930 en later als gevolg van de Woningwet 1901. Ik meen dan ook, dat wij veilig uit het bovenstaande kunnen con- Ik zonder natuurlijk uit die technische bureaux, die juiste kaarten maakten na een voorafgaande opmeting.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 55