57 Het gaat er in ons land dus maar om, die verschillende belangen te coördineeren. Maar als dan de Gemeenten juiste kaarten noodig hebben, waar om dan niet juiste kadastrale kaarten? Thans, nu er hier en daar een begin van samenwerking is op dit gebied tusschen Staat en Gemeente, zou langzamerhand de oplos sing gevonden kunnen worden, een oplossing, die m.i. culmineert in het Zwitsersche stelsel. Dus Kadaster Staatszaak, maar in hoofdzaak uitgevoerd, op welke wijze dan ook, door de Gemeenten. De Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde heeft de laat ste jaren, door allerlei omstandigheden, eigenlijk geleefd zonder een bepaald programma. Zouden misschien met betrekking tot het bovenstaande de vol gende punten daarvoor kunnen dienen? 1. Wettelijke regeling op de verplichte grensafpaling. 2. Decentralisatie van Kadasterkantoren en centralisatie door combineering van Gemeente- en Staatsbelangen. 3. Uitbreiding op groote schaal van den technischen grondslag. 4. Meten vóór overdracht van gedeeltelijke eigendommen. 5. Controle op de grensafpaling. 6. Het houden van één stel werkplans, waarop tevens uitbrei dingsplan en rooilijnenstelsel, benevens een matenplan (idee Ti ens tra), tenzij alle knikpunten van scheidingen en andere voorname punten in coördinaten berekend worden. 7. Inrichting ,,Leitungskataster" voor de groote steden en an dere belangrijke gemeenten. 8. Tarief voor inzage veldwerk en het ingeschreven worden als civiel-landmeter (beëedigd en geëxamineerd landmeter) bij het Kadaster. 9. Bescherming van het beroep van civiel-landmeter. 10. Inrichting van een nieuwe grondboekhouding T) a la Zwit serland per gemeente of per groep van enkele kleinere ge meenten en bijgehouden op de gedecentraliseerde kadaster kantoren. 1) Dit grondboek is gedacht bij behoud van ons negatieve stelsel als een vorm voor een meer rationeele boekhouding, die dus draait om het eigendoms perceel en niet om den eigenaar, zooals de tegenwoordige boekhouding.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 57