64 een rechtvaardiging gevonden, zoo is deze voor den eigendom van roerende zaken tevens gegeven. De schrijver voert ons door communisme uit vele eeuwen naar de hedendaag- sche „kapitalistische" maatschappij, behandelt uitvoerig het mode-woord „Plan- wirtschaft", laat ons in gedachten verwijlen in Sovjet-Rusland onder het eerste vijfjarenplan en wijdt dan een hoofdstuk aan allerlei eigendomstheorieën. Stuk voor stuk worden de occupatie-, de verdrags-, de arbeids- en de wetstheorie be licht met uitvoerige citaten van de opstellers dier verklaringen en van vóór- en tegenstanders; de auteur kan ze geen van alle aanvaarden, maar vindt de recht vaardiging in den Bijbel en de historie. Tot slot bespreekt de schrijver de verhouding tusschen de overheid en den privaat-eigendom en neemt stelling tegen de te ver gaande ondermijning en uit holling van het instituut door Woningwet, Onteigeningswet, Ruilverkavelings- wet, Privaatrechtelijke-belemmeringenwet, Waterstaatswet, enz. In dit hoofdstuk vindt men ook behandeld, waar de grens ligt voor het ingrijpen door lichamen met verordenende bevoegdheden. Van bijzonderen omvang zijn vele citaten, zoodat het boek als een encyclopae dic op het onderwerp: „De eigendom" kan worden beschouwd. Bewondering moet men hebben voor de belezenheid en den speurzin van den schrijver om uit zoovele verschillende bronnen datgene te putten, wat voor zijn betoog van waarde kan zijn en om het zoodanig mede te deelen, dat het boek bij uitstek geschikt is voor hen, die niet gemakkelijk toegang tot een uitgebreide bibliotheek hebben. Uit den rijken inhoud willen we nog aanstippeneen officieel uittreksel uit het Vijfjarenplan (Duitsch), La propriété, e est le vol (Proud'hon, Fransch), de Mo zaïsche wetgeving in tal van Bijbelplaatsen, gedeelten uit de encyclieken „Rerum novarum" en „Quadragesimo anno", Landnationalisatie van Henry George (En- gelsch), een groot gedeelte van het Communistisch Manifest van Marx en Engels (Nederlandsch)de Grondrentetheorie van Ricardo. Hiermede gelooven wij voldoende te hebben aangetoond welken belangwek- kenden inhoud dit boek den lezer biedt. De Uitgever zorgde voor een keurig uiterlijk; typografisch is het boek goed verzorgd; een duidelijke letter maakt het werk prettig leesbaar en het opnemen van de aanteekeningen achter elk hoofdstuk verdient de voorkeur boven de notenmethode, die zoo dikwijls een studieboek ongenietbaar maakt. De correctie moet een omvangrijk werk zijn geweest; hier en daar vonden we nog een, overi gens niet storende drukfout. Een kostbaar boek als het besprokene voor zoo lagen prijs wenschen we in handen van vele onzer lezers, die als belangstellenden in den grondeigendom een dergelijk werk in hun studiebibliotheek dienen te hebben. J.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 64