66 Gaarne worden referaten over de aangegeven onderwerpen ingewacht. Om gedrukt en uitgereikt te kunnen worden vóór het congres moeten zij vóór 30 April 1934 in duplo bij het secretariaat (12, Great George Street, London, S. W. 1) zijn binnengekomen. De vereenigingen uit de volgende landen zijn aangezocht om voor de commis sies den voorzitter en den rapporteur aan te wijzen: Commissie I, voorzitter: Italië, rapporteur: België, II, Frankrijk, Yoegoslaviê, III, Zwitserland, Nederland, IV, Engeland, Frankrijk, V, Polen, Zweden. Voor elke commissie zal door Engeland bovendien een secretaris worden aan gewezen. Naar aanleiding van dit congres is het wellicht niet ondienstig, aan te toonen, dat de positie van landmeter in Engeland zeer verschillend is van die te onzent. De staatsdienst, die voor kaarten van het geheele rijk zorgt (en uitgeeft op aller hande schalen), is „The Directorate of Ordnance Survey' Daarenboven werken veel particuliere landmeters en wel op velerlei manier. Om dit eenigermate duide lijk te maken, volstaat reeds de mededeeling, dat onder „surveyor" wordt ver staan zoowel iemand, die land meet, als iemand, die een onroerend goed beheert als rentmeester. Als men spreekt over de landmeters in Engeland, dient men wel onmiddellijk er bij te noemen The Surveyors' Institution, want de uitoefening van het vak is met deze vereeniging zeer nauw verbonden. Zij is opgericht in 1868. De Koning is er beschermheer van. Zij telt meer dan 6000 leden. Hieronder bevindt zich echter slechts een betrekkelijk klein aantal, dat zich uitsluitend met landmeten of met mijnmeten bezig houdt, de meesten zijn landmeter-schatter of schatter (van landerijen, van gebouwen, zelfs ook van roerende goederen), of zijn rentmeester. Het schatten geschiedt voor particulieren, voor maatschappijen en ook voor over heidslichamen. Of ook wel bestaan de werkzaamheden van den surveyor in het uitrekenen van de kosten van een op te richten gebouw naar een door een archi tect gemaakte teekening met bestek („quantity survey Vooral in Engeland komt dit voor, maar ook in Frankrijk en in België hebben particuliere landmeters zich in werkzaamheden van deze laatste soort gespecialiseerd; vandaar, dat er op het aanstaande congres een afzonderlijke commissie (IV) aan is gewijd. Uit de mededeelingen, die de Engelsche afgevaardigde Colonel H. C. Cole op het Parijsche congres deed, bleek dat het Instituut vijf soorten van leden kent 1°. de „Fellows", dat zijn de leden van boven de 30 jaar, die het daartoe ver- eischte examen hebben gedaan en gedurende ten minste 5 jaar een zelfstan digen werkkring hebben uitgeoefend; de „Fellow" heeft recht op de letters F. S. I. achter zijn naam en mag zich betitelen als „Chartered Surveyor"; 2°. de „Professional Associates", dat zijn de leden van boven de 21 jaar, die voldaan hebben aan het examen voor deze categorie en die, hetzij voor eigen rekening, hetzij in dienst van een ander, het vak uitoefenen; zij hebben recht op de letters P. A. S. I. achter hun naam en mogen zich ook „Chartered Surveyor" noemen;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 66