6 heel; want het zou een wijdloopige studie vorderen om U een denk beeld te kunnen geven van het geheele Zwitsersche Kadaster in al zijn variaties, ook al, omdat, evenals bij ons, de zaak niet in alle finesses is gereglementeerd en er veel aan het persoonlijke initiatief is overgelaten. Dit laatste is een uitvloeisel tevens van den sterk democratischen geest onder de Zwitsers en het voordeel hiervan is, dat het geheel frisscher blijft. Ook historisch is dit zeer goed te verklaren, daar vroeger, nog meer dan tegenwoordig, ieder Kanton zijn eigen wetgeving had en iedere stad zeer autonoom was. Ieder Kanton is ook eigenlijk een aparte Staat, vandaar de andere naam voor Zwitserland: Schweizer- bund of Confédération Helvetia. Toch zijn er wel reglementen voor den geheelen Bond. Zeer ingrijpend is wel de bepaling van de werkuren, die voor alle ambtenaren, zoowel van den Bond, de Kantons als de Gemeenten, zijn van 8 tot 12 en van 2 tot 6 uur, alzoo 8 werkuren, ook voor de velddagen. En zooals de Adjunkt Kantonsgeometer van Bazel mij meedeelde: „Es ist ausgeschlossen, dasz ein guter Schweizer nicht um 8 Uhr anwesend ist und sich nicht genau an die Arbeitsstunden halt". Een te waardeeren karaktereigenschap der Zwitsers is hun nauw gezetheid en mede als gevolg van het feit, dat een betrekkelijk kleine oppervlakte geschikt is voor bebouwing, landbouw en vee teelt en dat daardoor de grond hooge waarde heeft, is het idee „af palen van grenzen" al eeuwen geleden gemeengoed bij hen gewor den. Voor zoover bekend, dateert de oudste „Landesstein" bij Bazel uit het jaar 1440. Onder iederen grenssteen zat een centrische ver klikker en bovendien waren er verklikkers even buiten den steen precies in de richting van elk grensverloop. Ook op den steen vond men vaak merkstrepen, die zuiver het grensverloop aangaven. De verklikkers waren van steen, glas of gebakken klei, naar gelang van het tijdperk, waarin ze werden geplaatst. De regeling van de grenssteenen was opgedragen aan een be paalde corporatie, genaamd het „Gescheid Het plaatsen van de steenen ging gepaard met alle mogelijke ceremoniën, evenals het op nemen en beëedigen van een nieuw lid. Hoe de steenen werden ge plaatst en hoe het opnemen van nieuwe leden geschiedde, is nooit bekend geworden. Wel weet men, dat, wanneer zulks moest plaats hebben, het „Gescheid", begeleid door politie en militairen naar de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 6