74 Probleem n°. 14. Wij komen thans met een meetkundig vraagstuk, in de hoop, hiervan meer oplossingen te ontvangen. Het vraagstuk is niet oorspronkelijk. Er moet op het terrein een vierhoekig perceel worden uitgezet. De lengten der zijden zijn a, b, c en d meter. Hoe moet dit geschieden, opdat het oppervlak van het perceel zoo groot mogelijk zij? Oplossingen worden gaarne ingewacht voor 1 Juli bij den redacteur van deze rubriek. T. Een hermeting in duingebied. H. E. Outmans, Landmeter van het Kadaster te Zierikzee. Het eiland Schouwen-Duiveland wordt ieder jaar meer bezocht door badgasten, die er neerstrijken in de zomerhuisjes langs de zeekust. In de Gemeente Burgh (Westerschouwen) staan deze tegen de binnenzijde van de vrij steile duinhelling aangebouwd, zonder eenige regelmaat, zoodat de opmeting van de erfpachtsper ceeltjes, waarop de huisjes gesticht zijn, groote moeilijkheden meebrengt. De duinen zijn zeer dicht begroeid met duindoorn, hetgeen een nauwkeurige lengtemeting zeer tijdroovend maakt, en daar bovendien, zonder speciaal prisma voor hoogteverschillen, het nemen van loodlijnen met eenige nauwkeurigheid, ge heel tot de onmogelijkheden behoort, was ik bij de hermeting van dit terrein ge noodzaakt, een anderen weg te kiezen. De omstandigheid dat een honderd meter van den voet van de duinen af, het geheele te hermeten gebied nagenoeg was te overzien, deed mij besluiten, van elk huisje een hoek in te snijden van twee pun ten op den beganen grond af. Deze punten, met andere op de duinen tot een driehoeksketting verbonden, zouden een minimum aan lengtemeting vorderen. Bij de verkenning had ik veel gemak van een equerre met graadverdeeling, waardoor ik de hoeken van de driehoeken, de terreinsomstandigheden in aan merking genomen, zoo gunstig mogelijk kon kiezen. Zoo werden 4 driehoeks- punten onderaan de duinen en 5 op de duinen vastgesteld, terwijl van deze laat ste de uiterste aan de vereischten van een Snelliuspunt moesten voldoen. Vervolgens werden de driehoekspunten op een aftrek van de oude kaart ge schetst, en was na te gaan uit welk tweetal driehoekspunten de hoeken van hui zen (meetpunten) moesten worden ingesteld om zoo gunstig mogelijke snijding te geven (ca. loodrecht). De verzekering van de punten op de duinen was een groote puzzle. Na alle mogelijkheden te hebben overwogen, kwam het mij voor, dat lange gasbuizen (ruim een meter) het meest geschikt waren. In het vlakke terrein werden de drie hoekspunten, alsmede de veelhoekspunten, die aldaar nog noodzakelijk waren

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 74