RECHT EN ADMINISTRATIE. 76 Literatuuroverzicht (Boekbespreking). Literatuuroverzicht. Dr. Phil. Heinrich Döbritzsch. Die Verknüpfung von Dreiecksnetzen, 17X24 cm, V+24 blz., Verlag Robert Noske, Borna-Leipzig, 1933. Gec. ƒ0.80. Blijkens het voorwoord, is het de bedoeling van den schrijver, een overzicht te geven van de in de Duitsche, Nederlandsche en Oostenrrjksche literatuur gepu bliceerde aansluitingsmethoden. De schrijver heeft zich ten doel gesteld, de begin selen van de methoden te beschrijven, ze te ordenen naar hun meetkundige eigen schappen en ze te toetsen naar de eischen: a. zooveel mogelijk punten tot dekking te brengen, b. geringe vormveranderingen van het net te veroorzaken, c. eenvoudige berekeningen noodig te hebben. Voor de Nederlandsche vakgenooten is het speciaal van belang, dat inderdaad, zooals schrijver zich heeft voorgesteld, de literatuur van ons land volkomen tot haar recht is gekomen. Onze lezers zullen het belangwekkend vinden, dat Dr. Döbritzsch schrijft: ,,dat de affiene transformatie in Nederlandsche vak kringen reeds ongeveer 50 jaar lang werd toegepast, voor ze in de Duitsche lite ratuur werd aanbevolen". Juist door zijn beknoptheid is het boekje zeer lezenswaardig: wij raden onzen lezers aan, er mee kennis te maken. T. Op blz. 166 jg. 1933 schreven wij over het arrest van het Hof te Amsterdam (W 12599), waarin de Gemeente werd veroordeeld tot schadeloosstelling wegens het niet verleenen van een bouwvergunning. In het Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw van Maart 1934 en in het maandblad „Publieke Werken" van Mei 1934 (beide in de Bibliotheek der Vereeniging opgenomen) vinden we beschouwingen over het arrest, dat de Hooge Raad over deze zaak heeft gewezen (16 Febr. 1934). Had het Hof aangenomen, dat een eigenaar op zijn grond mocht bouwen, in acht nemende het geldende uitbreidingsplan, een recht voortvloeiend uit art. 625 B.W., en dat de gemeente, door dit onmogelijk te maken, schadeplichtig was geworden, de Hooge Raad is van meening, dat het al of niet medewerken van de Gemeente een zaak is van bestuursbeleid, en als zoodanig onttrokken aan het oordeel van den burgerlijken rechter. De grondeigenaar mag dus niet bouwen, krijgt geen schadeloosstelling en moet de hooge proceskosten betalen. De inzender in het eerste tijdschrift wijdt een zeer lezenswaardig artikel aan deze zaak, ook aan de dusgenaamde „onrechtmatige overheidsdaad", een artikel dat zeker de landmeters uit de grootere steden zal interesseeren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 76