7 plaats van de handeling ging. Daar aangekomen gingen de militai ren en de politiedienaren terug in een wijden kring, zoo tot op groo- ten afstand allen verdrijvende, die er niet thuis hoorden; dan pas geschiedde de ceremonie van het plaatsen of beëedigen. Ook weet men, dat het „Gescheid" geen maten gebruikte en dat toch de steenen met een grooten graad van nauwkeurigheid werden geplaatst. Toen er enkele jaren geleden zoo'n steen verloren was ge gaan, waarvan nog geen meetgetallen bestonden en men alleen wist, dat daar ongeveer een knik moest zijn, heeft men het punt terugge vonden door verlenging van de richtmerken en tevens via de buiten verklikkers van de volgende steenen. De afstand tot een dier vol gende steenen bleek zeer groot te zijn. Bij opgraving kwamen pre cies in de uitgebakende richtingen de verklikkers bloot. Dit lijkt wel licht veel op kadastraal jagerlatijn, doch de ernst van den Geometer, die mij dit verhaal heeft gedaan, is mij borg voor de juistheid ervan. Toen later bij het doordringen van de wetenschappelijke land meetkunde het voortbestaan van het „Gescheid" niet meer noodig was, is het langzaam uitgestorven. Het laatst heeft het dienst ge daan op 8 Febr. 1875. Bij het sterven van het laatste lid van het „Gescheid", heeft men hem gevraagd, de gegevens te willen openbaren, vooral met een ge odetisch oogmerk voor het geval een toevallig nog niet ingemeten grenssteen verloren mocht raken en tevens uit historisch oogpunt, te meer, omdat het bewaren van het geheim nu toch geen zin meer zou hebben. Het laatste lid is evenwel zijn eed getrouw gebleven en heeft het geheim met zich in het graf genomen. Inderdaad een bui tengewoon staaltje van Zwitsersche nauwgezetheid. Voor 1875 domineerde het „Gescheid" in de eerste plaats bij alle voorkomende grensverzekeringen, al was het ook, dat de Geometer vooraf de grenspunten had vastgelegd. Van 1875 tot 1908 waren er nog gemeentegedelegeerden (Ge- meinde-Delegierte)die de Geometer er bij moest roepen voor grensverzekeringen. Deze gedelegeerden kwamen mettertijd buiten gebruik, toen de Geometer als beëedigd deskundige en als gevolg van nieuwe wettelijke bepalingen (Ambtenarenwet) de volle ver antwoordelijkheid voor zijn handelingen op zich moest nemen. Op het platteland bestaan ook nu nog „Steinsatzdelegierte", doch dit instituut schijnt niet praktisch te zijn en is aan het uitsterven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 7