82 Het streven van de Vereeniging behoort er o.i. ook daarom op te worden gericht, eenmaal het examen van overheidswege te doen houden. De kans daarop moet nihil worden geacht, zoolang niet aangetoond is, dat het examen in een behoefte voorziet en in zeke ren zin onmisbaar is geworden. Enquête. Wij achtten onze taak niet vervuld, indien niet reeds thans was onderzocht, in welke mate belangstelling voor het examen bestaat bij de instellingen, die de landmeetkunde beoefenen en welke per spectieven de gediplomeerden, naar wij hopen in betere tijden, hier te lande en in de koloniën zullen vinden. Wij besloten daarom tot het houden van een enquête. Aan 128 instellingen als: overheids lichamen, polderbesturen, groote ondernemingen en cultuurmaat schappijen, werd een circulaire met vragenlijst gericht, waarvan een exemplaar als bijlage A hiernevens gaat. Afgezien van het beoogde doel van deze enquête, waarvan het re sultaat n.o.m. zeer bevredigend kan worden genoemd, mag hier de aandacht worden gevestigd op haar beteekenis als afspiegeling van den omvang, waarop hier te lande de landmeetkunde wordt be oefend en van de denkwijzen, die daarbij worden gehuldigd. AFDEELING II. HET EXAMEN. Programma. Allereerst hebben wij ons afgevraagd, in welke onderdeden ge ëxamineerd zou moeten worden, waarbij wij ons lieten leiden door de eischen, die o.i. door Gemeenten, Waterstaat, Kadaster, Spoor wegen, Cultuurmaatschappijen, enz. gesteld zouden worden aan het personeel, dat het examen van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde met goed gevolg afgelegd heeft. Wij kwamen tot de vakken, die in bijlage B zijn vermeld. Hierbij dient onmiddellijk op gemerkt te worden, dat het dringend noodzakelijk is, dat geruimen tijd (voor het eerste examen ten minste x/2 jaar) vóór het afnemen van het examen een programma gepubliceerd wordt van wat voor elk der genoemde vakken geeischt zal worden. In bijlage C hebben wij het door ons opgemaakte ontwerp-programma opgenomen. Opge merkt zij hierbij, dat verschillende onderdeelen, die wegens tijdge brek niet als op zichzelf staande vakken kunnen worden geëxami neerd, in de algemeene opgaven kunnen worden verwerkt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 82