83 Inrichting van het examen. Hoewel het wenschelijk zou zijn, dat den candidaten op het exa men zooveel tijd gegund werd als door ons lid Fortuin in het Huishoudelijk Orgaan No. 71 op blz. 12 voorgesteld is en dat het examen door één commissie en op één plaats in Nederland afge nomen werd, bleek ons al spoedig, dat een en ander op onoverko melijke bezwaren van tijd en kosten zou afstuiten. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat slechts dat deel van het examen, waarbij meetarbeiders en instrumenten te pas komen, voor alle candidaten in dezelfde plaats (wij denken aan 's-Gravenhage) afgenomen be hoeft te worden en dat de rest door iederen candidaat schriftelijk afgelegd kan worden onder toezicht van dat lid van de Vereeniging, welks woonplaats zoo dicht mogelijk bij de woonplaats van den can didaat ligt en dat zich daarvoor beschikbaar wil stellen, mits dit lid niet bij de opleiding van den candidaat geïnteresseerd was. Dit schriftelijk examen zou door alle candidaten op denzelfden dag af gelegd moeten worden; de zegels van de enveloppen, waarin de op gaven aan het toezichthoudende lid zijn gezonden zouden door dezen in tegenwoordigheid van den examinandus verbroken moeten worden; het toezichthoudende lid en de candidaat zouden een ver klaring moeten teekenen, dat aan verschillende eischen (tijdsduur voor elk vak, toezicht, enz.) is voldaan. Duur van het examen voor eiken candidaat. Op grond van deze organisatie van het examen achten wij voor elk der vakken een tijdsduur als minimum gewenscht, zooals ge noemd in bijlage B. Een belangrijk voordeel van deze regeling is, dat geen localiteit gehuurd behoeft te worden. Hulppersoneel. Iedere candidaat is dus te 's-Gravenhage gedurende 2^ dag aan het werk. Het aantal meetarbeiders, dat hij noodig heeft, is bij hoek- meten en waterpassen één, bij detailmeting twee. Aangenomen, dat het mogelijk is, dat van de kadasterkantoren te 's-Gravenhage, Rot terdam en Leiden 4 a 5 meetarbeiders te leenen zijn tijdens den duur van het examen (dit kan in den verloftijd vallen; bovendien zijn er in de buurt van 's-Gravenhage wel personen te vinden, die in dienst van den Rijkswaterstaat als meetarbeider gewerkt hebben bij me-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 83