105 lijk maken. Een ander middel is het verkleinen van de hoekfouten door het gebruik van nauwkeuriger instrumenten en centreermetho- den (optische centreering, Zwangszentrierung, etc.). Een derde middel tenslotte is het stuiten van de voortplanting der hoekfouten, hetgeen men kan bereiken volgens twee methoden. Een er van wordt behandeld door K. Herrmann in zijn dissertatie: „Zur Fehler- theorie des zwischenorientierten Polygonzuges" (Allg. Verm.- Nachr. 1929, blz. 517.) en bestaat in het meten van richtingen van enkele punten van den polygoon uit naar ver verwijderde driehoeks- punten. Na een voorloopige doorrekening van den polygoon, zon der gebruikmaking van deze verre richtingen, worden uit de voor loopige coördinaten de azimuths dier richtingen „Zwischenorien- tierungen bepaald, welke dan ongecorrigeerd worden gebruikt ter constateering en indeeling van hoekensluitfouten. De nauwkeu righeid van deze Zwischenorientierungen is afhankelijk van lengte en hoekfouten van den polygoon. Op een andere methode tot stui ting van de voortplanting der hoekfouten willen we hier de aandacht vestigen. Ze bestaat in de directe azimuthsbepaling van enkele op regel matige afstanden liggende zijden van den polygoontrek. Hoe deze vaste azimuths, verder „tusschenazimuths" genoemd, worden be paald, is voor ons betoog onverschillig: meer speciaal wordt echter gedacht aan azimuthsbepaling door eenvoudige astronomische me tingen, waarbij de sterren of de zon als object van waarneming die nen. Voor bijzonderheden betreffende astronomische azimuthsbe- palingen moge worden verwezen naar de over dit onderwerp be staande literatuur. In tegenstelling met de door Herrmann be handelde Zwischenorientierungen is de nauwkeurigheid van de tus schenazimuths onafhankelijk van de lengte- en hoekfouten van den polygoon. Bij de vereffening van den veelhoek worden de tusschen azimuths niet gecorrigeerd; hun fouten moeten dus a.h.w. worden opgenomen in de polygoonhoekfouten. Behalve een verhooging van de nauwkeurigheid van den polygoon ontstaat door de tusschen azimuths dus ook een verlies aan nauwkeurigheid. Dit zal in het vol gende nog uitvoerig worden nagegaan. De methode van de tusschenazimuths is bewerkelijker dan de vo rengenoemde manieren tot vermindering van den invloed der hoek fouten, zoodat de toepassing eerst in voor triangulatie ongunstig terrein voordeel zal opleveren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 105