132 Voor eenige waarden van n en N zijn deze coëfficiënten /V opge geven in tabel 1 Het blijkt, dat aan tusschenazimuths in den tweezijdig aange sloten polygoon veel scherper eischen moeten worden gesteld dan aan die in den eenzijdig aangesloten trek. Opmerkelijk is verder de buitengewoon groote nauwkeurigheid, welke een enkel tusschenazi- muth in het midden van den tweezijdig aangesloten trek moet be zitten. Verder leest men uit de tabel onmiddellijk af onder welke nauwkeurigheidsbetrekkingen de boussole-polygoon (N 1) ge lijkwaardig is met den theodolietpolygoon. Stellen we ons nu de vraag of het een vereischte is, dat de directe bepaling (dus b.v. de astronomische waarneming) het correspondee- rende polygoonazimuf/z verbetert, of m.a.w. dat het tusschenazi- muth nauwkeuriger is, dan het uit de polygoonhoeken berekende azimuth ,,polygoonazimuth" Aangetoond zal worden, dat dit niet altijd noodzakelijk is. Met het Te tusschenazimuth komt overeen het T Ne polygoon- azimuth. Is de veelhoek eenzijdig volledig aangesloten, dan is de ware fout van dat T Ne azimuth, berekend uit de polygoon- hoeken, volgens (1): K «1 «2 «T N dus de middelbare fout: m« m T N. Aangetoond moet nu worden, dat de middelbare fout in het tus schenazimuth: fi. m [/TN kan zijn, terwijl voldaan is aan de voorwaarde (44): g. Ai m. (44) Dit zal het geval zijn, wanneer: A, 1/ TN (47) Dat deze ongelijkheid inderdaad bestaanbaar is, ziet men in de tabel 1, waarin de kolommen (4) en (5) de waarden T N be vatten voor resp. T 1 en T dus correspondeerende met het eerste en laatste tusschenazimuth. Van den tweezijdig volledig aangesloten veelhoek is de ware TN

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 132