152 bij het mogelijk wordt gemaakt om hypotheekexecuties van landelijk eigendom tegen te houden door den grond onverkoopbaar te maken door de koopers er van niet toe te laten tot de crisisorganisaties op landbouwgebied. Op 13 Mei volgden de Ministerieele beschikkingen tot het instellen van een Hypotheekcom missie en het benoemen der leden er van, commissie die tot taak heeft, crediteur en debiteur tot elkaar te brengen om executie te voorkomen met als stok achter de deur de mogelijkheid van practisch onverkoopbaar maken van het onder pand. Een en ander is onder meer te vinden in W.P.N.R. no. 3404 en de bijlage no. 126 van dit nummer. Een stroom van commentaar is op dit ingrijpende besluit gevolgd o.a. in W.P.N.R. nrs 3405, 3406, 3407, 3410, in W.1) 12884, 12885, in Ned. Juristen blad1) nrs 12 en 13, in Ned. Economisch Tijdschrift no. 4, terwijl ook de meeste groote bladen zich niet onbetuigd hebben gelaten. Bij Koninklijke Boodschap van 29 Mei 1935 is echter ingediend een Ontwerp van Wet behelzende: Bijzondere Maatregelen ten aanzien van loopende land- bouwhypotheek- en Pachtovereenkomsten. De Crisispachtwet 1932 ondergaat eenige wijzigingen en de in art. 3 van die wet ingestelde Kamers der Kantongerechten zullen voortaan heeten: „Kamers voor Crisislandbouwzaken'' en hun bemoeiingen uitstrekken over beide gevallen. De zooveel bestreden regeling zal dan vervallen en de Hypotheekcommissie weer verdwijnen. De wet is bedoeld als tijdelijk; uiterlijk 1 Januari 1938 zullen de Staten-Gene- raal er verder over beslissen. (Zie bijlage no. 131 W.P.N.R. no. 3415.) Een artikel: Het Notariaat in Sovjet-Rusland in W.P.N.R. no. 3405 en volgg. geeft een duidelijk beeld van de toestanden in dit wereldrijk na de revolutie. Al is de privaateigendom van grond afgeschaft, toch bestaat hij nog voor huizen van een bepaalde waarde, die niet zijn onteigend en is er ook een zoogenaamd bouwrecht voor huizen, dat kan worden overgedragen, vererfd en bezwaard. Zoo juist meldt een krantenbericht, dat een decreet is uitgevaardigd, waarbij aan den „kolchoznik" een bepaalde hoeveelheid grond zal worden afgestaan in privaat bezit en waarvan de opbrengst voor hemzelf is. Hoewel partijen geacht worden zelf hun akten te maken, moeten deze door den Notaris-staatsambtenaar worden gelegaliseerd. Artikel 9 van de nieuwe Russische Notariswet noemt dit als eerste der no- tarieele werkzaamheden, waarop volgt: verleenen van diensten bij die werkzaam heden, wat in de praktijk meebrengt, dat de Notaris, evenals bij ons, de akten redigeert voor partijen, die niet deskundig en vaak zelfs analphabeet zijn. Verder vermeldt het artikel: legaliseeren van handteekeningen en volmachten, in bewaring nemen van akten, archieven, enz., registreeren van beslagen op hui zen en op het bouwrecht, afgifte van verklaringen van erfrecht (10 punten), welke alle uitvoerig worden besproken, met veel litteratuur. Over het rechtskarakter van het bouwrecht bestaat veel verschil van gevoe len. De grond is eigendom van de gemeente, de opgerichte gebouwen ook vol gens de meest gangbare meening, waarbij de schrijver zich aansluit. De bouwer heeft dus een tijdelijk gebruiksrecht, dat echter kan worden vervreemd, enz. Bij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 152