158 maar wel om een noodzakelijke uniformiteit en continuïteit in de werkzaamheden te verkrijgen. De eerste hermetingen, nl. Soe- kaboemi, Buitenzorg en Batavia zijn of worden door het Kadastree- ringskantoor zélf uitgevoerd; de andere (ik noem de grootste: Se- marang, Magelang, Soerabaja, Padang, Kotaradja, Telokbetong, Pontianak en Menado) worden gemeten door de in die plaatsen gevestigde kadasterkantoren, onder leiding van het Kadastreerings- kantoor. Deze leiding bestaat in het geven van algemeene voorschriften en toleransen voor driehoeks-, veelhoeks- en detailmeting en casu quo waterpassing, het beoordeelen van de door die kantoren inge diende projecten en werkrapporten, en het verstrekken van advies in moeilijke gevallen. Zelfs zijn door het Kadastreeringskantoor aan de hand van topografische kaarten geheele driehoeksnetten ontworpen en waar bruikbare gemeentekaarten bestaan, zijn ten kantore veelhoeksnetten geprojecteerd, welke met slechts een enkele wijziging op het terrein konden worden gerealiseerd. Na ontvangst van de meetstaten worden alle berekeningen uitge voerd door het Kadastreeringskantoor, dat het archief in zijn bezit houdt; de betrokken kantoren krijgen slechts een lijst van de be rekende coördinaten der verzekerde punten. Door deze arbeidsverdeeling kunnen de „gewone"' kantoren als ik ze nog eens zoo mag noemen zooveel mogelijk worden ontlast van de bijzondere hermetingswerkzaamheden; een uoordeel vooral bij de huidige zwakke personeelsbezetting. Een psycholo gisch nadeel is het echter en dat is het in meer of mindere mate van elke arbeidsverdeeling dat de afstand tusschen den indivi- dueelen werker en het eindproduct van den arbeid wat groot is. Indien het zuiver routinewerk betreft, behoeft dit nauwelijks een bezwaar te zijn, maar voor de landmeetkunde, die telkens voor andere vraagstukken onder andere omstandigheden komt te staan en waarvoor telkens initiatief en inzicht in het geheele arbeids proces vereischt zijn, zou ik het verschijnsel, dat in de moderne maatschappij nu eenmaal noodzakelijk schijnt te zijn, dan toch een noodzakelijk kwaad willen noemen. Een tweede factor, waardoor de hermetingen in Indië verschil len van de Hollandsche, is gelegen in de omstandigheid, dat de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 158