160 dit de projectie van Bonne, of, wat hetzelfde is, de gewijzigde pro jectie van Flamsteed, de afbeeldingsmethode, die door den Topo grafische Dienst voor de residentiekaarten van Java was gebruikt. Deze projectie wordt tegenwoordig niet meer toegepast. Toen de Topografische Dienst nl. in 1883 het eiland Sumatra onderhan den nam, bleek het wegens den vorm en de uitgestrektheid van dat land gewenscht, te groote vervormingen te voorkomen, door te kaarteeren volgens een projectie, zooals toentertijd reeds in Pruisen, Oostenrijk en Italië was toegepast, nl, een polyederprojectie. Daar bij wordt het terrein langs meridianen en parallellen verdeeld in stukken van 20' X 20' of ongeveer 37 X 37 km, welke afzonderlijk volgens een conforme kegelprojectie worden afgebeeld. Deze projectie is later ook voor Java overgenomen en wordt nu ook gebruikt voor onze kadastrale metingen. Alvorens na deze inleiding over te gaan tot een bespreking van de details der tegenwoordige hermetingen, moet ik een enkel punt uit de geschiedenis van het Indische Kadaster aanstippen. Aan de verwarring en onzekerheid, welke tot in de tweede helft van de vorige eeuw in Indië in landmeetkundig en kadastraal op zicht heerschten, trachtte men in 1874 een einde te maken door een algeheele reorganisatie. Daartoe werden een ingenieur en twee landmeters uit Nederland naar Indië gezonden, die de opdracht kregen, achtereenvolgens de drie hoofdplaatsen Batavia, Semarang en Soerabaja te kadastreeren en nieuwe voorschriften voor de metin gen samen te stellen. Volgens deze voorschriften, welke reeds het volgende jaar gereed kwamen, zou elke kadastrale afdeeling op zich zelf worden gemeten zonder aansluiting aan het bestaande drie- hoeksnet van den topografischen dienst en inderdaad is Batavia op deze wijze gekadastreerd. Men zag echter het ongewenschte hiervan in en toen in 1878 een begin werd gemaakt met de ka dastreering van Semarang en Soerabaja, werd het voorschrift ge wijzigd. Buiten de drie genoemde hoofdplaatsen was de grondregistratie nog in handen van zgn. gouvernementslandmeters, maar in de vol gende jaren werden hun werkzaamheden geleidelijk overgenomen door den kadastralen dienst. In de jaren tot 1900 volgde nu de opneming van de meeste hoofd plaatsen op Java en enkele op de buitenbezittingen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 160