161 We zien dus, dat de eerste kadastreeringen reeds 40 tot 60 jaar geleden plaats hadden, zoodat het geen verwondering behoeft te baren, dat een tiental jaren geleden de behoefte aan hermetingen zich begon te doen gevoelen. Vooral Batavia, de oudste kadastraal opgemeten hoofdplaats, was rijp voor hermeting. Niet alleen omdat men in de oude stad bij het inpassen van nieuwe metingen in oud verband, dikwijls voor enorme moeilijkheden en tegenspraken kwam te staan en door zich tevreden te stellen met schijnbaar goede resultaten, populair gezegd, steeds verder van huis raakte, maar ook wegens de sterke uitbrei ding, die het bebouwde stadsgedeelte de laatste jaren had onder gaan, waardoor geheele dichtbewoonde wijken op de vroeger aan gelegde 1 2000-plans terecht kwamen, of zelfs buiten de kadastrale afdeeling kwamen te liggen en in dat geval moesten worden ge- kaarteerd op zgn. blokkaarten (gewoonlijk 1 :2000). Waar geen blokkaarten bestonden, b.v. in het nieuw aangelegde gedeelte van Buitenzorg: Kedoeng Halang, werden in afwachting van een herkadastreering geheele wijken op de topografische kaart geteekend, waarbij men echter aan zoo n kleine schaal gebonden was, dat een onontwarbare chaos van cijfers ontstond. Toen nu het in 1927 opgerichte Kadastreeringskantoor voor de taak kwam te staan de kadastrale afdeeling Batavia te hermeten, bleek het gewenscht, hieraan een of meer kleinere hermetingen te laten voorafgaan, met de bedoeling: het personeel de noodige ervaring en routine te laten op doen; inzicht te krijgen in de kwestie, welke methoden voor mo derne hermetingen in de tropen het meest geschikt zouden zijn en geleidelijk het instrumentarium daarnaar in te richten en uit te breiden. Het oog viel op Soekaboemi en Buitenzorg, van welke plaatsen de oorspronkelijke metingen stammen uit de jaren omstreeks 1880. Toen de meetkundige grondslag in beide plaatsen waarop ik nog meermalen zal terugkomen gereed was, werd eindelijk in 1930 een aanvang gemaakt met Batavia. Evenals in de meeste andere steden in Indië, was ook te Bata via de verzekering van de vroegere vaste punten geheel verloren

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 161