168 van gemiddeld 1,"2; dat is dus de inwendige nauwkeurigheid. De uitwendige nauwkeurigheid, die volgt uit de sluitfouten van de driehoeken, kan men door allerlei oorzaken, centreerfouten, syste matische richtfouten en dergelijke, altijd grooter verwachten en zij werd dan ook berekend op 2",3 per richting, dus tweemaal zoo groot. Daar bij aansluiting aan één punt van een aansluitingsverwrin ging natuurlijk geen sprake is, kon uit de vereffening van het net een middelbare fout van dezelfde grootte-orde verwacht worden; inderdaad bleek deze 2",6 te zijn. De krans van negen secundaire punten werd gemeten met een voudige richtingsmeting en vereffend als een negenvoudig Snellius- punt; hieruit volgde een middelbare fout in de vereffende richting van 2",2; de groote assen van de voor alle punten berekende fou- tenellipsen varieerden van 2,7 tot 5,7 cm. Ook de tertiaire en quartaire punten werden als Snelliuspunten berekend, deels groepsgewijze bijeengenomen. Nadat aldus van alle driehoekspunten de coördinaten waren vast gesteld, werd een niet-ongeestige controle uitgevoerd, bestaande in een terugrekening als Snelliuspunt van het primaire centrale punt uit de tertiaire en quartaire punten. Dit leverde coördinaten, welke van de oorspronkelijke slechts 1 en 3 cm verschilden en een Mitt- leren Punktfehler van nog geen 11 mm. Vrij uitvoerig heb ik gesproken over het triangulatiewerk te Ba tavia, niet omdat het zooiets bijzonders zou zijn, maar juist omdat het dat niet is! Bij alle huidige herkadastreeringen wordt de drie hoeksmeting volgens hetzelfde schema uitgevoerd, doen zich de zelfde moeilijkheden en bijzonderheden voor en worden ze op ana loge wijze opgelost. Waar mogelijk - b.v. Soekaboemi, Buitenzorg, Magelang, Padang wordt aangesloten aan ten minste drie pun ten van den Topografische Dienst; waar deze punten voor ons doel te onnauwkeurig zijn, wordt evenals te Batavia, het net aan één punt opgehangen en worden de overige elementen ontleend aan een basismeting en een astronomische oriënteering; als voorbeelden noem ik U nog Semarang en Lembang. In de laatste paar jaren zijn ter vermindering van de kosten eenige kleinere kadastreeringen, b.v. Telokbetong en Pontianak, uitgevoerd zonder triangulatie; de meetkundige grondslag wordt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 168