169 hier dus slechts gevormd door een polygonennet. Het algemeene streven is echter: wèl trianguleeren, temeer omdat gebleken is, dat de kosten van een niet te gedetailleerde triangulatie slechts een ge ring percentage van de totale kosten uitmaken. De invloed van het feit, dat men in Indië gedwongen is met een betrekkelijk gering aantal driehoekspunten te volstaan, is in de ver schillende phasen van de daaropvolgende en daarop aansluitende polygoneering, de verkenning, de meting en de berekening, merk baar. Als U bedenkt, dat tusschen onze driehoekspunten afstanden van 3 tot 5 km door polygonen moeten worden overbrugd, is het duidelijk, dat ten aanzien van de voortplanting der fouten bijzon dere voorzorgen in acht moeten worden genomen. Zoo moet bij de verkenning sterk worden gelet op een gunstigen vorm van den veelhoek, die in Indië veel meer dan in Holland het karakter van een veelhoekennet heeft. Weliswaar zijn het dikwijls terreinsomstandigheden, die dwingen tot een minder gunstige con structie, doch gewoonlijk kan de invloed van zoo'n ongunstig ge deelte dan toch worden gelocaliseerd door een indeeling van de polygonen in primaire, secundaire en eventueel nog lagere orde. Ter vermindering van de voortplanting van hoek- en centreer- fouten bestaan verschillende middelen, welke globaal in twee groe pen kunnen worden onderscheiden, nl, die, waarvoor een nauwkeu riger, uitgebreider en gecompliceerder instrumentarium noodig is (b.v. de diverse methoden voor Zwangszentrierungen die, welke bij een eenvoudig instrumentarium meer arbeid eischen. Ligt in Europa de nadruk op de eerste groep, in Indië doen ver schillende factoren, waarvan de voornaamste het betrekkelijk lage arbeidsloon van den Inlandschen opnemer is, de keuze op de tweede vallen. De maatregelen, die bij de hermetingen in Indië worden ge nomen zijn nl. een dubbele meting van de hoeken en zijden en een directe azimuthsbepaling van enkele zijden van den veelhoek. Een dubbele meting is niets nieuws, maar in Indië worden in tegenstelling met Holland eerste en tweede meting geheel on afhankelijk van elkaar uitgevoerd door verschillende opnemers, op verschillende dagen en met verschillende instrumenten. Daardoor zullen vele systematische fouten, b.v. die ontstaan door den invloed van temperatuur, vochtigheid en belichting, de persoonlijke en in-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 169