173 Over de eigenlijke detailmeting kan ik kort zijn; de Indische methode verschilt principieel niet van de Hollandsche; slechts in ondergeschikte opzichten heeft ze zich moeten aanpassen aan de andere omstandigheden. Algemeen wordt gemeten volgens de or- thogonale methode. Eerst in den laatsten tijd zijn eenige complexen te Batavia en Buitenzorg met succes opgemeten volgens de voer- straalmethode met indirecte lengtemeting met den reductie-tachy- meter Bosshardt-Zeiss. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling, na het gereedkomen van den meetkundigen grondslag van geheele gemeenten de detailop name zonder onderbreking van begin tot eind uit te voeren (het geen dan ook te Buitenzorg is geschied), de tijdsomstandigheden noodzaakten een anderen, goedkooperen, zij het langdurigen weg in te slaan, welke reeds een klein tiental jaren geleden in Duitsch- land is aangegeven, nl. geen speciale detailopname te doen plaats hebben, doch de bruikbare veldwerken van de laatste tien, vijftien jaar door eenige bijmetingen aan het nieuwe polygonennet aan te sluiten en verder ook alle tegenwoordige bijhoudingsmetingen in den meetkundigen grondslag in te passen. Geleidelijk zullen aldus nieuwe plans ontstaan, die na eenige jaren nog slechts hier en daar open plekken zullen vertoonen, welke dan met een speciale meting worden aangevuld. Daar deze werkwijze in Indië natuurlijk nog in het beginstadium verkeert, kan een definitief oordeel nog niet wor den uitgesproken, maar voorloopig schijnt het systeem uitstekend te werken. Ik ben hiermede aan het einde gekomen van mijn voordracht, die U misschien niet veel nieuws heeft gebracht, maar die U een be knopt, en naar ik hoop, juist beeld heeft gegeven van een interes sant onderdeel van het werk van Uw collega in de tropen. Literatuuroverzicht (Tijdschriften). Afkortingen. A Allgemeine Vermessungs-Nachrichten (Duitschland). BL Bildmessung und Luftbildwesen (Duitschland). J Journal des Géomètres- Experts et Topog raphes Francais. O Oesterreichische Zeitschrift für Ver- messungswesen. S Schweizerische Zeitschrift für Vermessungswesen und Kul- turtechnik. Z Zeitschrift für Vermessungswesen (Duitschland). Wiskunde. Wedemeyer: Die Additions- und Subtraktions-Logarithmen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 173