180 ook al, omdat de eischen van het werk, waarbij steeds rechtsverhoudingen zijn betrokken, zich in het algemeen kwalijk verdragen met den commercieelen opzet van een particulier bedrijf. Het verrichten van deze metingen met kadastrale toe passing blijve daarom overheidstaak. Spr. is van meening, dat de Vereeniging voor K. en L. de Regeering nadrukke lijk moet adviseeren den geheel particulieren landmeter niet in het kadastrale werk in te schakelen. Beter stelle zij deze jonge krachten bij het Kadaster aan, opdat aldaar krachtig kan worden aangepakt om den geschetsten achterstand op kartografisch gebied in te halen. Spr. geeft in overweging te onderzoeken of het kadastrale budget zou kunnen worden ontlast door de directe gebruikers van het Kadaster daarvoor te laten betalen. De particuliere metingen worden door het publiek betaald. Bij invoering van de door de Commissie voorgestelde maatregelen zullen de rijksinkomsten uit het particuliere werk dalen en zal veel kadastrale tijd aan contrölewerk en overleg moeten worden besteed. Zou het dan niet aan te bevelen zijn, de metingen door het Kadaster te laten verrichten en dan ook voor de gewone dienstmetingen een retributie te gaan heffen? Waar thans veelal in de akten reeds een zinsnede voorkomt betreffende latere verrekening na opmeting door het Kadaster, is er zeker aanleiding voor deze vermomde P. W.'s te laten betalen. Door zoodanige heffing, wellicht pro gressief in verband met de bodemwaarde, zou het Rijk gelden beschikbaar krij gen om de noodige verbeteringen in het Kadaster te kunnen financieren en zou voor de civiel-landmeters door aanstelling bij het Rijk een naar Spr.'s meening betere oplossing gevonden zijn. Door de invoering van de maatregelen, in het Rapport voorgesteld, neemt de Regeering ook een groote moreele verantwoordelijkheid op haar schouders. Wan neer een functie gecreëerd wordt, mag worden verondersteld, dat daarin een be staan te vinden is. Als dit niet het geval zou blijken te zijn, en hieraan wordt door velen getwijfeld, kan men dan deze jongelui na hun stagetijd verder aan hun lot overlaten? Daarom zouden bij eventueele invoering in elk geval de be staansmogelijkheden zoo groot mogelijk moeten worden gemaakt. Spr. memoreert, dat door velen aandrang is uitgeoefend, het semi-officieele ambt van notaris om te zetten in een zuiver ambtelijke functie. De semi-officieele samenwerking inzake Ruilverkaveling met de Ned. Heide Mij. is kortgeleden stopgezet en vervangen door een zuiver ambtelijken cultuur- technischen dienst. Het eenige groote particuliere landmeetkundige bureau in ons land werd reeds eerder omgezet in een ambtelijk bedrijf. Spr. behandelt vervolgens de in het Rapport voorgestelde maatregelen en wil gaarne erkennen, dat de Commissie alle moeite gedaan heeft de te voorziene moeilijkheden op te lossen. Spr. acht inderdaad op de aangegeven manier een samenwerking, welke de intrinsieke waarde van het Kadaster niet aantast, mogelijk. Alleen rijst de vraag of die samenwerking voor het Kadaster wel erg economisch is en of zij den ge wonen dienst niet zal bemoeilijken. De taak van den districtslandmeter wordt, verzwaard; van zijn verantwoordelijkheidsgevoel zal veel van de toekomstige waarde van het Kadaster afhangen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 180