182 landmeter van het Kadaster gehouden. 9. De titel worde zoodanig gewijzigd, dat daarin niet de woorden „van het Kadaster" voorkomen, zulks ten einde verwarring te vermijden. De heer Zij ls tra brengt hulde aan de Commissie voor het door haar ver richte werk, dat zij in zoo korten tijd wist te volbrengen. Spr. heeft enkele bezwaren tegen het rapport en ziet gevaren in het verrich ten van grensaanwijzingen door part. landmeters. Moeilijke grensaanwijzingen moeten niet door hen worden verricht. De stagetijd is naar spr.'s meening te kort, vooral het kadastrale gedeelte. Dit zou ten minste 2 jaar moeten zijn, in het belang zoowel van het Kadaster, als van de civiel-landmeters. Het rapport spreekt van de mogelijkheid voor landmeters van het Kadaster zich op 55-jarigen leeftijd te vestigen als part. landmeter. Spr. komt hiertegen op. De bedoeling van het onderzoek was, te trachten, jonge menschen aan het werk te zetten. De heer Houben kan zich in het algemeen wel vereenigen met het rapport. Spr. noemt de mogelijkheid van aanvulling van het corps landmeters van het Kadaster uit de civiel-landmeters. Daarom bepleit hij handhaving van het exa men voor landmeter van het Kadaster voor de part. landmeters. Spr. is van meening, dat in het rapport te weinig rekening is gehouden met de kadastrale organisatie van bureaux van den landmeetkundigen dienst. De metingsstukken moeten door den part. landmeter worden ingediend bij den districtslandmeter, maar daarna bij het hoofd van het bureau komen. Ook in de beroepsinstantie moet het hoofd van het bureau niet gepasseerd worden. De heer Hoving is van meening, dat de commissie er schijnbaar in geslaagd is het bijzonder belang van een categorie van afgestudeerde landmeters te koppe len aan het algemeen belang. Spr. stelt in het licht het verschil tusschen de volkomen neutraliteit en de financieele onafhankelijkheid van den landmeter van het Kadaster en het voor eigen risico verrichten van werkzaamheden door de semi-officieele part. landmeters. Algeheele waarborgen geeft dit semi-officieele cachet niet en een strenge con trole is noodzakelijk. Spr. uit bezwaren tegen het verrichten van grensaanwijzingen door part. land meters. Bij een grensgeschil wordt door partijen om een rechtspraak gevraagd en deze moet worden verricht door een grensrechter, die financieel volmaakt neutraal tegenover hen staat. Spr. acht den in het rapport gekozen titel niet aan te bevelen; beter zou zijn de zelf gekozen, thans officieel in het Staatsblad afgekondigde titel van civiel- landmeter. De stagetijd moet voor de afgestudeerden, die onder de overgangsbepalingen vallen, ten minste een half jaar bedragen. Spr. had gaarne een advies aan de Regeering gezien tot een beroep op het Notariaat, dat in deze streken de meeste opdrachten tot verkaveling van per- ceelen geeft. Zonder de medewerking van den notaris aan het nieuwe instituut zullen deze opdrachten aan onbevoegden blijven toegewezen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 182