183 Enkele bepalingen van het rapport houden naar sprekers meening geen reke ning met de kadastrale organisatie betreffende de landmeetkundige bureaux. Spr. gelooft niet, dat de aanstelling van bg. landmeters van het Kadaster den kadastralen dienst aanzienlijk zal verlichten, daar deze belast wordt met ver schillende administratieve en controlewerkzaamheden. Spr. hoopt, dat de civiel-landmeters zooveel mogelijk in overheidsdiensten een plaats zullen vinden waardoor de ontvouwde bezwaren zullen verdwijnen. De heer W ij p k e m a zegt, dat de afdeeling Gron.-Drenthe ook bewondering heeft voor de wijze, waarop de Commissie haar taak heeft verricht. Echter is deze afdeeling eenstemming van meening, dat het geven van de voorgestelde bevoegdheden aan part. landmeters een zeer gevaarlijk karakter draagt. Spr. verwijst naar het vertrouwen, dat het publiek in het Kadaster stelt ten aanzien van de verzekering van de eigendomsrechten en dit wordt mede veroorzaakt door de onafhankelijkheid van de kadastrale ambtenaren. Door de invoering van de maatregelen, welke het rapport voorstelt, zal het vertrouwen in het Kadaster bij het publiek ernstig geschokt worden. Daar hier door een publiek belang geschaad wordt, moet naar spr.'s meening het principe van het rapport verworpen worden. De heer Rietsema is van meening, dat de particuliere landmeetkunde als vrij bedrijf moet worden beoefend door beëedigde part. landmeters. Het moet daarom aan den part. landmeter verboden worden, zich met andere landmeters te associeeren. Benoeming door ambtenaren is in een vrij bedrijf niet gewenscht. De beoordeeling moet niet door ambtenaren geschieden, maar door een Raad van Toezicht. De wijze van uitvoering van het werk moet aan den part. landmeter worden overgelaten. Spr. is van meening, dat een beëedigd part. landmeter zonder bezwaar ar biter kan zijn in grensgeschillen. De part. landmeter staat het meest vrij tegen over het Kadaster, indien hij voor inzage van het archief betaalt. De part. landmeter heeft er belang bij, zelf een archief te vormen. Het verleenen van toegang tot zijn bureau aan den Ing. Verificateur is in strijd met de vrijheid van de betrekking van part. landmeter. De heer Steenbergen zegt, dat, indien er aan het Kadaster iets hapert, nagegaan moet worden, wat er moet gebeuren om dit te verbeteren. Dat kost geld. Spr. maakt een vergelijking met de posterijen, die zich voor diensten aan andere overheidsinstellingen laten betalen. Dat kan bij het Kadaster evenzoo. Spr. is van meening, dat de vastlegging van eigendomsgrenzen door het Ka daster behoort te worden verzorgd. Deze taak van het Kadaster behoort te blij ven op het hooge peil, waarop zij momenteel staat. Spr. betoogt, dat de voorstellen van de Commissie geen bezuiniging zullen geven. De landmeters van het Kadaster krijgen veel meer werk met con trole, enz. Spr. stelt voor, dat door een Commissie uit K. en L. het rapport worde be studeerd en dat door het Bestuur de meening van onze vereeniging aan de Re geering worde kenbaar gemaakt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 183