187 houden wegen aan te wijzen tot verbetering van ons Kadaster. Gewerkt moet en zal worden aan de verbetering van het kaartmateriaal door den Staat. Spr. verwijst naar wat de Topografische Dienst van plan is en bepleit samen werking met dezen dienst. Bij het Kadaster is een zekere achterstand in dezen en wij moeten werken aan den technischen vooruitgang bij onzen dienst. Als door de nieuwe maatregelen bij het Kadaster personeel zou vrijkomen, moet dit gebruikt worden voor de verbetering van het kadastrale kaartmateriaal. Naar spr.'s meening schuilt in het afwijzen van de meting te Maastricht wegens per soneelsgebrek een groot gevaar. De heer Steenbergen zegt, dat de huidige toestanden zijn gegroeid, door dat bij het Kadaster geen landmeters werden aangenomen. In Duitschland is het aantal grensprocessen grooter dan hier. De part. land meters zullen aldaar binnenkort weer verdwijnen. Laat dit voor ons een voor beeld zijn. Bij grensaanwijzing maakt het voor partijen een groot verschil uit, wie deze werkzaamheden verricht. Spr. merkt op, dat het tot ongewenschte toestanden kan leiden, als oude bg. landmeters met jonge landmeters van het Kadaster moeten samenwerken. Hij acht de bestaansmogelijkheid voor bg. landmeters op het platteland zeer gering en bepleit nogmaals aanstelling bij het Rijk. Werkzaamheden voor andere dien sten kunnen door het Kadaster in rekening worden gebracht. Spr. betwijfelt, of onbevoegde krachten op landmeetkundig gebied voldoende uitgeschakeld kunnen worden. De heer W ij p k e m a heeft er bezwaar tegen, dat het fundamenteele werk van het Kadaster, nl. het bewaren van de eigendomsgrenzen, wordt toevertrouwd aan particuliere personen, die niet neutraal zijn. Spr. zou de vastmeting van eigendomsgrenzen altijd gecontroleerd willen zien. Hij heeft geen bezwaar tegen het verrichten van technisch meetwerk door part. landmeters, maar zij moeten afblijven van het juridische deel van ons werk. Hier worden personen ingeschakeld, die afhankelijk zijn van het publiek. Aan vulling van het personeel bij het Kadaster acht spreker geen utopie; waarbij hij verwijst naar den Waterstaatsdienst. De heer Van Riessen onderschrijft dit betoog en acht het ons goede recht, te vechten voor ons ambt. Het werk van den bg. landmeter blijft privé werk, waarbij het commercieele het meest op den voorgrond zal komen. Spr. vraagt, wie de verantwoordelijke man is, de bg. landmeter of de districts landmeter? Het Kadaster kan werken voor andere diensten en voor particulieren. De overheidsbemoeiing met den rechtstoestand van den bodem moet in handen van den Staat blijven, daar anders de rechtszekerheid op losse schroeven komt te staan. Een instructie kan niet voldoende waarborgen scheppen. Het werk van den part. landmeter heeft een ander cachet dan de ambtelijke verrichting. Spr. kan de uitbreiding van de landmeetkunde toejuichen, maar is van meening, dat particulieren af moeten blijven van de specifieke administratie betreffende on roerende goederen. De heer A 11 e m a licht het geval-Maastricht nader toe en is van meening, dat de Regeering uit het rapport andere conclusies kan trekken, dan door de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 187