189 dat de groote meerderheid der vergadering dit kan onderschrijven. Voor de civiei-landmeters zal in de toekomst, althans in Spr.'s omgeving, slechts een be staansmogelijkheid te vinden zijn in overheidsdienst van provincie, gemeenten en waterschappen. Het werken van de civiel-landmeters voor particulieren heeft echter groote bezwaren en veroorzaakt onrust in het werk van den districtslandmeter. Daar liggen tal van voetangels en klemmen. Spr. meent, dat we niet afwijzend moeten staan tegenover het rapport, maar de mogelijkheden, die geschapen worden voor landmeters in andere overheids diensten, moeten benutten. De heer Smit zegt, dat het rapport een positie voor den bg. landmeter wil scheppen, die gespiegeld is aan het notariaat. De positie van den landmeter van het Kadaster wordt daardoor verhoogd, hij krijgt een leidende taak. De voorgestelde maatregelen zijn in het belang van het platteland, want het contact tusschen den landmeter en het publiek en ook met de Gemeentebesturen wordt grooter. De bg. landmeter kan werken voor Gemeenten, maar moet ook de vrijheid hebben, voor particulieren diensten te verrichten, zulks om een zoo groot mogelijke bestaanszekerheid te vinden. Door part. landmeters kan in Gemeentedienst gewerkt worden aan de uitbrei ding van den meetkundigen grondslag ook ten bate van het Kadaster. Spr. merkt op, dat, ondanks de heerschende werkloosheid, door de meeste afgestudeerden werk is gevonden, hetgeen de toenemende behoefte aan goed land meetkundig werk aantoont. De voorzitter meent, dat het rapport thans voldoende van alle kanten is be licht. Spr. stelt voor, de discussies niet te besluiten met een stemming over een of ander voorstel of conclusie. Het Bestuur is van plan de verschillende denk beelden, welke in deze vergadering zijn geuit, samen te vatten in een memorie en deze aan de bevoegde autoriteiten aan te bieden. Hiermede verklaart de vergadering zich met algemeene stemmen accoord. i. Voorstel van het Bestuur: De Algemeene Vergadering machtigt het Be stuur van K. en L. mede te werken aan de oprichting van een algemeene land meetkundige federatie en de Vereeniging van K. en L. als lid van die federatie te doen toetreden. De Voorzitter licht dit voorstel toe. In de vorige jaarvergadering werd een voorstel aangenomen, luidende: ,,De vergadering acht het gewenscht, dat een onderzoek worde ingesteld in zake reorganisatie der vereeniging en draagt het bestuur op, de daartoe vereischte maatregelen te nemen". Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur een conferentie gehouden met de besturen van eenige andere vereenigingen op landmeetkundig gebied. Daarin zijn onzerzijds uitvoerig de verschillende mogelijkheden van organisatie uiteen gezet. Deze stuitten alle op bezwaren en zoodoende kwam ten slotte het plan naar voren, om te onderzoeken, of het niet wenschelijk zou zijn, de bestaande vereenigingen te handhaven, maar daartusschen een federatief verband te leggen. In een nieuwe bijeenkomst bleek men eenstemming van oordeel, dat aan een zoo-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 189