18 Federatie in uitgebreiden zin opgevat. Voor de eerste maal werden de speciale werkzaamheden, welke met het bouwbedrijf verband houden, in een afzonderlijke commissie (IV) besproken. Door hun vereeniging geven de Engelsche landmeters een sterk voorbeeld aan andere landen van wat door goede organisatie en discipline kan worden bereikt in maatschappelijk opzicht. Verreweg het meerendeel der leden is werkzaam in het vrije beroep. De be raadslagingen in de commissies V en Va, gewijd aan de opleiding en de organisatie van het beroep, waren echter ook voor degenen, die in dienst van de overheid de landmeetkunde beoefenen, niet van belang ontbloot. Een zaak dient hierbij nog te worden aangetee- kend, deze namelijk, dat de eigenlijke landmeetkunde in Engeland op minder hoog peil staat dan in vele andere Europeesche landen. Dit is het geval bij den overheidsdienst, nog meer is dit het geval in het vrije beroep. Dit feit houdt wel eenigszins verband met het op groote schaal uitoefenen van het vrije beroep. In het Charter van ,,The Surveyors' Institution" staat waardebepaling en beheer van onroerend goed op de eerste plaats, de meting neemt bij de daarin voorkomende omschrijving van het beroep een ondergeschikte plaats in. Van staatscontrole in een of anderen vorm op het meetwerk van de particuliere landmeters is, voor zoover kon worden nagegaan, in Engeland geen sprake. Als geheel beschouwd kan het hierboven geschetste congres uit nemend geslaagd worden genoemd. De uitwisseling van meeningen en ervaringen op zoo groote schaal als te Londen geschiedde, was leerzaam en zij zal de goede uitoefening van het landmetersberoep bevorderen, hetwelk een der hoofddoeleinden is van de Internatio nale Federatie. Behalve deze kan ook de Engelsche vereeniging, die zich veel moeite had getroost om het congres voor te bereiden, met groote voldoening op het congres terugzien. II. Samenvatting van het behandelde in de commissies op 19, 20 en 21 Juli. COMMISSIE I. De landmeter en de grondeigendom. Voorzitter: E. Fanti (Italië). Rapporteur-generaal: R. Vranckx België) Wegens de talrijkheid van de ingediende rapporten werden deze verdeeld in 3 groepen:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 18