212 2. Jaarverslag van den Topografische Dienst over 1934. bij het waterpassen van terreinen de daarvoor noodige werkzaamheden worden verricht" heeft nagestreefd. Te meer verwondert ons de dufheid, welke den lezer tegemoet komt uit de lijst van geraadpleegde boekwerken, waaronder zelfs nog twee titels „Werkdadige Meetkunst' voorkomen, en uit de bespreking van eenige instrumenten, welke zichzelf reeds lang overleefd hebben; een uitvoerige behande ling van b.v. het landmeterskruis hadden we in dit werkje gaarne gemist! Het boek is voornamelijk bestemd voor lagere en middelbare landmeetkundigen in Ned. Indië en ten rechte is de theorie dan ook slechts in zooverre gegeven als voor de practische toepassing noodig is. Van de nauwkeuriger hoekmeetinstrumenten wordt alleen de boussole-tranche- montagne behandeld; hier mankeert de theodoliet-boussoie, een instrument, dat voor de opmetingen van woeste gronden in Ned. Indië zijn bijzondere geschikt heid reeds lang heeft bewezen door de mogelijkheid, welke het biedt, in terreinen met locale attractie de boussole-azimuth-aflezingen te vervangen door theodoliet- hoek-aflezingen. Van elk hoofdstuk is de stof verwerkt in een serie vragen, waarmede de leer ling zichzelf kan controleeren. Eenige tabellen en duidelijke, gekleurde kaartjes besluiten dit goed geïllustreerde werkje, waarvan we de lezing ook aan Hol- landsche lagere en middelbare landmeetkundigen kunnen aanbevelen. R. R. Hieraan ontleenen wij het volgende: Door de Luchtvaartafdeeling werden foto's gemaakt voor de bladen 37 Rot terdam W en O; met het fotografeeren voor de bladen 43 Willemstad W en O werd een aanvang gemaakt. De K.L.M. leverde foto's voor blad 49 Bergen op Zoom O. Er werden 397 paspunten in het terrein bepaald. Op een oppervlakte van 500 km2, gefotografeerd 1 20000 met circa 400 foto's, moeten ongeveer 80 punten terrestrisch worden bepaald. De jaarproductie, aangenomen op 1500 km2, komt nu op circa 240 paspunten. Voor de talrijke gegevens betreffende de nauwkeurigheid van getrianguleerde runs, zie men het Jaarverslag zelf. De ontschranking geschiedde in hoofdzaak met het in het verslagjaar aange schafte ontschrankingstoestel; verschillende foutenbronnen konden worden op gespoord en geëlimineerd, waarna het toestel schitterend werkte. Er worden ge middeld 6 platen per dag ontschrankt. De uitkomst der ontschranking levert tegelijk een controle op de juistheid van de triangulatie: als daarin een fout schuilt, is het onmogelijk, een plaat met de gestelde nauwkeurigheid te ont- schranken. Het uitteekenen met de stereocartograaf geeft weer een controle op de juistheid der ontschranking. Om tijd te winnen werd ook beproefd het rechtstreeks uitteekenen van de dia positieven, waartoe op een stuk codatrice de paspunten werden uitgezet; daarna werd dit stuk codatrice georiënteerd t.o.v. een diapositief en het diapositief recht streeks overgeteekend. Wanneer een reeds bestaand kaartblad m.b.v. luchtfoto's in details moet wor den verbeterd, kan zonder eenig bezwaar gebruik worden gemaakt van niet-ont- schrankte foto's.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 212