217 Samenstelling van de nieuwe wegenleggers door de Gemeentebesturen. In deze prae-adviezen over: „Het Rechtskarakter en de Vertegenwoordiging van Kerkgenootschappen en Kerkelijke Instellingen", die afzonderlijk in druk zijn verschenen met de stenografische notulen van het debat, behandelen prof. mr. W. J. A. J. Duynstee en mr. C. Punt de vele moeilijkheden bij het be stuur en beheer der kerkgenootschappen en de bevoegdheden der verschillende organen. De eerste meer speciaal over de Katholieke, de andere over de Her vormde kerkgenootschappen. Over deze ingewikkelde materie is veel, wat ook onze lezers zal interesseeren, in de genoemde literatuur te vinden. In ons vorig overzicht herinnerden wij aan het indienen van een ontwerp voor een nieuwe Pachtwet. W. P. N. R. No. 3434 bevat een uitvoerig rapport van de Broederschap over deze ingrijpende voorstellen, gezonden aan de leden van de Staten-Generaalwaarin de hoofdpunten van het ontwerp aan een gedegen critiek worden onderworpen door menschen, die dagelijks met de verhoudingen tusschen pachter en verpachter in aanraking komen. Wij vermelden tot slot nog eenige crisisverschijnselen. Bijlage 127 van W. P. N. R. No. 3420 bevat het wetsontwerp houdende: „Bijzondere maatregelen tot verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en huren waarin wordt voorgesteld een maximum rente voor hypotheken van 4% en voor pandbrieven van 4 bijlage 143 van No. 3435 bevat het wets ontwerp tot het tegengaan van onredelijke executies van hypotheken. Een courantenbericht van 30 October meldde, dat hypothecaire vorderingen op landelijke eigendommen door een Notaris in het openbaar waren geveild en on geveer 48% van de nominale waarde hadden opgebracht (9 vorderingen a ƒ54.250 voor 26.250). Wel een bewijs voor de groote waardedaling dier goe deren en van de verlammende werking van het Hypotheekbesluit van 12 Maart 1935. Zutphen, November 1935. j Go vers: Is een juiste bijhouding van het kadaster mogelijk? Weekbl. v. d. Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren 18-7-'35. Mr. van Nieukerken: Openbare regeling der exploitatie van bouwterreinen door particulieren. De Zakenwereld1) 1935/37. - Scheffer: De rechtszekerheid van een uitbrei dingsplan. De Roomsch-katholieke Gemeente1) 1935/21. F. H. l) Niet aanwezig in de bibliotheek van de Ver. v. K. en L. Aan het Weekblad voor Gemeentebelangen van 30-8-'35 ontkenen wij het volgende: In den loop van dit jaar is door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten gecorrespondeerd met den Minister van Waterstaat over de door de Gemeente-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 217