220 Wordt het verkavelen van particuliere bouwplannen aan de par ticulieren overgelaten, op de gemeentegronden gaat alles in optima forma. Een zeer voorloopig stratenplan wordt opgesteld op een copie van het kadastrale plan. Daarna volgt een algeheele opmeting van het te verkavelen gebied met een kaarteering op 1/500. Daarop worden de straten aangegeven en daarna te velde uitgezet. De assen van de straten worden aangegeven door piketten, gevat in een betonnen mantel; het piket op een snijpunt van twee assen dient als veelhoekspunt bij een tweede polygoneering. Bij gebogen rooilijnen worden de straal en de tangentpunten berekend; het uit zetten geschiedt verder met de bekende tabellen. Iedere polygoneering van een complex staat apart, omdat de ge gevens van de driehoeksmeting ontbreken. Deze is in handen van de militairen gesteld, die hun gegevens angstvallig geheim houden. Aan een driehoeksmeting voor de stad Antwerpen schijnt geen behoefte te zijn, volgens den landmeter der Gemeente. Bij den verkoop van grond, toebehoorende aan de Gemeente, wordt door den hoofdconducteur, gezworen landmeter, het perceel uitgezet en de grootte bepaald. Een schets van de perceelen wordt bij de acte van verkoop gevoegd. Deze schets geeft de platte maten aan van het perceel, alsmede bijzonderheden van de aanwezige be planting. In de acte staan dan nog verdere bijzondere voorwaarden, waarvan ik er enkele laat volgen. De Stad is gerechtigd eene nieuwe opmeting te laten doen, als de gebouwen boven den grond zijn." Zooveel als er bij de tweede meting meer of minder mocht be vonden worden, zal vergoed worden aan wien het behoort, volgens den gemiddelden prijs per vierkanten meter;mocht er over grootte of afpaling, alsook wat aangaat het overnemen der aanpalende scheidsmuren, toebehoorende aan de Stad Antwerpen, geschil ont staan, dan zal de heer stadshoofdconducteur (opzich ter), landmeter der stad, als scheidsrechter uitspraak doen, en de partijen zullen zich, zonder ander verhaal, aan zijne beslissing moe ten onderwerpen." „Het gebouw zal het uitzicht hebben van een landhuis en een bouwkundig karakter vertoonen." Volgen dan nadere bijzonderheden over de te gebruiken mate rialen, afschuttingen enz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 220