221 „Ondergeteekende koopers verbinden zich zoo voor henzelf als voor hunne opvolgers en rechtverkrijgenden, de boomen, aange duid op aangehecht plan, te behouden." en verder: ,,De stad, er de hand willende aan houden, dat de gebouwen, ,,op te richten, zoowel door ondergeteekende koopers, als door de „koopers van de belendende gronden, op sierlijke wijze aansluiten, behoudt zich het recht voor, die wijzigingen aan de plannen „toe te brengen, die zij goedvindt, zelfs tijdens de uitvoering der „werken, en koopers verbinden zich, zich naar hare onderrichtin- „gen te gedragen." Uit deze bepalingen en uit de nog vele, hier niet aangehaalde, blijkt de zorg om te komen tot een goed stadsbeeld. Berekening en kaarteering geschieden niet op de wijze, zooals bij een goede veelhoeksmeting voor de hand ligt, n.l. door bereke ning van coördinaten. Het teekenen van een bouwblok geschiedt als volgt. Een zijde van den veelhoek wordt als basis genomen; de assen van de andere straten, die het bouwblok omsluiten, vormen met deze basis een gesloten veelhoek. In dezen veelhoek berekent men het voetpunt en de lengte van een hoogtelijn uit de snijpunten der assen op de basis neergelaten. Op deze wijze wordt het bouwblok geteekend en berekend. Men sluit dan de berekende veelhoeken tegen elkaar, waardoor dus de kaart van het geheel ontstaat. Al kan deze methode nu niet direct onze algeheele goedkeuring wegdragen, ze is in ieder geval beter, als de werkwijzen van vele gemeenten, die alleen op het gemeenteplan hun „berekeningen" maken. Na nog even kennis te hebben gemaakt met den hoofdconduc teur, gezworen landmeter, en na verschillende kaarten en ontwerp- akten te hebben meegekregen, verliet ik hoogst voldaan het kabinet van den heer G o e t h a 1 s, die met Vlaamsche gulheid zooveel in teressante zaken over zijn dienst had verteld en bracht ik een be zoek aan het kantoor van het Belgische Kadaster. Dit staat onder het Ministerie van Financiën; dat blijkt al uit het gebouw. Een nieuw gebouw, met veel natuursteen, hooge ramen en prachtige entree; een gebouw, een bank waardig. Binnenin woont echter de ambtenaar en keert de soberheid, die aan den buitenkant verjaagd schijnt en die dikwijls ook onze kantoren dat eentonige aanzien geeft, onverminderd terug.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 221