24 afstandsmeting voor kadastrale doeleinden, 2°. de fotogrammetrie, in het bijzonder uit luchtopnamen, voor kadastrale doeleinden; bovendien zou in de derde zitting aan de orde worden gesteld het rapport van Brigadier-generaal H.St. J. L. Winterbotham over „The Ordnance Survey of Great Britain". De Rapporteur-generaal verwees naar zijn samenvattend rap port, dat den leden was verstrekt, over de verbeteringen sinds 1930 in landmeetkundige instrumenten en methoden, en vestigde de aan dacht op die gedeelten er van, welke in het bijzonder verband hiel den met de aan de orde gestelde punten. In de tweede zitting werden bepaalde voordeelen van de me thode der poolcoördinaten in het licht gesteld. Deze werd voldoende geacht voor werk waaraan hooge eischen van nauwkeurigheid zijn gesteld. Uit mededeelingen ter vergadering bleek, dat zij in Italië en Zwitserland geregeld voor detailmeting wordt gebruikt, dat zij in Groot Brittannië, België en Frankrijk geen toepassing vindt en dat zij in Nederland voor kadastrale doeleinden voor het eerst op eenigszins groote schaal wordt toegepast bij de hermeting van Amsterdam (zij het dan zonder optische afstandsmeting). H. H a r- ry (Zwitserland) vestigde de aandacht op de verdere toepassing, welke dit systeem van meten kan krijgen, dank zij de geschikte nieuwe instrumenten; hij achtte de methode der poolcoördinaten bruikbaar voor bijhouding van bestaande kadastrale kaarten naast die der rechthoekige coördinaten. Anderen waren daarentegen van meening, dat de methode het best kan worden gebruikt voor geheel nieuw werk. Bij het onderwerp nauwkeurigheids-afstandsmeting werd de dub- belbeeld-tachymetrie besproken. De beide typen van instrumenten werden behandeld, het eenvoudigste, met een prisma voor het ob jectief, en het meer samengestelde, met bovendien automatische her leiding tot den horizontalen afstand. De met deze instrumenten be reikbare graad van nauwkeurigheid is ongeveer 2 cm per 100 m. Vergelijkingen werden gemaakt met den draden-afstandsmeter. Op een nog mogelijke verbetering werd de aandacht gevestigd, gelegen in het fotografeeren van de beelden, en de speciale baakverdeelingen werden genoemd. Het bleek, dat de dubbelbeeld-tachymeters zonder speciale baakverdeelingen, geschikt werden geacht voor kadastrale doeleinden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 24