26 welke men op het vasteland voor de meeste oude kadasterkaarten aantreft. Voor de steden is een grootere schaal gebruikt. De six- inch (1 10560) is een verkleining van de 25-inch en de one-inch (1 63358) weer een verkleining van de six-inch. Van de 25-inch bestaan meer dan 50000 bladen. Deze kaart is thans in herziening. Door wegenaanleg en sterke toeneming der bebouwing na den oor log, met aan den anderen kant inkrimping van personeel bij den dienst, is de bijhouding zeer ten achter geraakt. De vernieuwing geschiedt gedeeltelijk langs grafischen weg, gedeeltelijk door me ting; fotogrammetrie wordt er niet bij gebruikt. De kaarten geven alle terreinsafscheidingen aan en bevatten hoogteaanduidingen, rechtsgrenzen geven zij niet. De land-registry plans" worden er geheel en al op gebaseerd, verder gelden de kaarten als officieele gids voor benamingen en voor de administratieve grenzen. Per jaar worden bij de „Ordnance survey" 1900000 kaarten gedrukt. In dezelfde zitting hield A. Kruidhof (Nederland) een lezing over zijn poging tot verhooging van de nauwkeurigheid der dubbel- beeldtachymetrie. Hij heeft de beelden in den kijker gefotografeerd met een kleine camera, welke hij achter het oculair had gemonteerd. De beelden worden in een binoculair microscoop afgelezen. Als voordeel moet worden genoemd vermindering van den invloed van persoonlijke fouten, ondulatie, grove fouten, enz. Men is aan den bouw van een toestel bezig. Getracht zal worden de fotografisch verkregen beelden van de baak met een microfotometer uit te meten. Bij de discussie er over werd de verwachting uitgesproken, dat de methode-K r u i d h o f uitstekend zal zijn voor onderzoekings werk. De Rapporteur-generaal was van oordeel, dat zij ook veel goeds belooft bij polygoonmeting en bij detailmeting (voerstraal- methode). In de laatste zitting werden de volgende conclusies geformu leerd: 1. De hedendaagsche crisis vraagt gebruikmaking van alle eco nomische krachten eener natie. Zij leidt tot de noodzakelijkheid om in zoo groot mogelijken omvang goedkoop en vlug bestaand meet- werk te herzien of nieuw meetwerk tot stand te brengen, dat zoowel economische als technische eischen bevredigt. 2. Met het oog op het bovenstaande worden voor kaarten op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 26