29 congres, en die de op dit congres tot stand gekomen vriendschap pelijke persoonlijke betrekkingen in stand houdt. COMMISSIE V. Het landmetersberoep Opleiding Orga nisatie. Voorzitter: L. Surmacki Polen Rapporteur-géneraal: P. Mogensen (Zweden). Over de opleiding waren vijf rapporten ingediend, van Zwitser- sche, Engelsche, Italiaansche, Poolsche en Fransche zijde. Zij werden door de auteurs of door den Rapporteur-generaal ingeleid. Na discussie kwam men tot eenstemmigheid over de volgende resolutie: Het congres is van meening, dat de landmeter, om met goed ge volg zijn beroep te kunnen uitoefenen, ten eerste een ruime alge- meene ontwikkeling moet bezitten en ten tweede een volledige vak opleiding in technisch opzicht, in wetskennis en in economische en landbouwkundige onderwerpen. Het congres spoort aan tot verwerkelijking van hetgeen aanbe volen werd door de commissie III B van het Zürichsche congres, zoowel wat betreft aard en omvang van de theoretische opleiding als het praktisch werkzaam zijn. Het vijfde congres stelt voor, dat de volgende onderwerpen aan de orde zullen worden gesteld bij het zesde congres: 1°. de mate van algemeene ontwikkeling bij een candidaat ver- eischt voor toelating tot het vak; 2°. een definitie van de werkzaamheden tot welker verrichting de landmeter, naar het oordeel van de Federatie, bevoegd is. Over de organisatie van het beroep waren vier rapporten inge diend, onderscheidenlijk uit België, Engeland, de Ver. Staten en Polen. Na levendige besprekingen werd een conclusie aangenomen, waarvan de tekst hier volgt: Hoewel de uitoefening en de organisatie van het landmetersbe roep in de verschillende landen uiteenloopen, kan worden vastge steld, dat die werkzaamheden zich niet uitsluitend beperken tot landmeten. Tot het beroep behooren allerlei zaken, welke betrek king hebben op het beheer en gebruik van onroerend goed. In het algemeen belang moet elke poging om het veld, waarop de werk zaamheden van den landmeter zich uitstrekken, te beperken, worden tegengegaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 29