32 De voorzitter beantwoordde deze rede met de volgende woorden; Nu staan wij hier intusschen voor het verschijnsel, dat verschillende van die diensten zich van een eigen landmeetkundig apparaat voorzien hebben. In dezen kring behoef ik nauwelijks de aandacht te vestigen op wat bv. van Waterstaats zijde in dezen verricht is. Ook is U uiteraard volledig op de hoogte van de samen werking, die er op het stuk der metingen tusschen den genoemden dienst en den Rijkskadastralen dienst in het leven is geroepen. Die samenwerking is een zaak van gewicht. Zij gaat uit van het denkbeeld, eenerzijds, dat er geen dubbel werk gebeuren moet, anderzijds, dat het werk zoo danig moet worden uitgevoerd, dat de resultaten er van als basis voor de bij houding van ons kadaster bruikbaar zijn. De samenwerking is aldus geregeld, dat het bereiken van dit resultaat gewaarborgd wordt. Nu doet zich in den laatsten tijd het verschijnsel voor, dat men tot het doen verrichten van metingen zijn toevlucht neemt tot particuliere hulp. Ik denk hier aan verschillende gemeenten, voor wie de kosten van een eigen meetdienst niet te dragen zouden zijn; ik denk daarnevens aan het feit, dat zich tegenwoordig verschillende Wageningsche landmeters als civiellandmeter vestigen. De vraag is nu opgekomen, of ook het werk, door die particuliere landmeters verricht, voor de bijhouding van het kadaster aangewend zou kunnen worden. Deze vraag is aan die van de samenwerking tusschen Rijksdiensten verwant, maar er niet aan identiek: immers het betreft hier ten slotte particuliere personen, met wie de Overheid ter zake van hun beroep geenerlei aanraking heeft. Het levert zijn nut op, dat de vraag onder de oogen wordt gezien. Kan het bedoelde werk nuttig aangewend worden, dan zal dit per saldo op een vereen voudiging en bezuiniging van den Rijksdienst neerkomen. Bevestigend antwoord intusschen is slechts mogelijk, indien het werk, door particulieren te leveren, aan bepaalde eischen voldoet. Daartoe kunnen eischen van persoonlijken en van zakelijken aard bijdragen. De landmeter behoort door zijn persoon en zijn opleiding zekere waarborgen te bieden en er moet op het werk behoorlijk toezicht zijn. En nu is deze Commissie ingesteld met het doel, na te gaan of er een behoor lijk stel waarborgen ontworpen kan worden. Mocht dat mogelijk blijken, dan zal het vraagstuk zijn oplossing gevonden hebben. Het stemt den Minister tot voldoening, dat de alhier aanwezige heeren thans tot het genoemde doel in commissie vereenigd zijn. In het bijzonder verheugt het Zijne Excellentie, dat ook eenige personen, die niet aan den kadastralen dienst verbonden zijn, bereid zijn gevonden, dezen arbeid mede te ondernemen. Ik vertrouw, mijne Heeren, dat U een nuttige taak zult vervullen en dat U tot een goed resultaat zult komen. En hiermede, mijne Heeren, verklaar ik de Commissie geïnstalleerd. Mijnheer de Directeur-Generaal, Mijne Heeren, In de eerste plaats past ons een woord van erkentelijkheid jegens den Minister van Financiën voor het vertrouwen, dat Zijne Excellentie in ons heeft willen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 32