36 2. Bibliotheek. geven van de belangrijke terreinsveranderingen, welke zich, als gevolg van wegen aanleg en -verbeteringen, in onze dagen voltrekken; in niet mindere mate zullen zij de beteekenis illustreeren, die de landmeetkunde daarbij in het algemeen en het Kadaster in het bijzonder voor den wegenbouwer hebben gehad. In vrijwel alle stadia van ontwikkeling, van de eerste voorloopige plannen af tot het oogenblik, dat het verkeer beslag legt op den nieuwen weg, zijn de karto- grafische en kadastrale gegevens, waarover moet worden beschikt, van niet te onderschatten beteekenis. Hoewel in het bovengenoemde boek hierop naar onze meening wat meer de aandacht had kunnen zijn gevestigd, rechtvaardigt het feit, dat vele lezers van dit tijdschrift tegenwoordig rechtstreeks bij het verzamelen en samenstellen dezer gegevens zijn betrokken, volkomen de belangstelling, waarin wij dit werk gaarne aanbevelen. Voor hen vormt dit vlot geschreven en overvloedig geillustreerde boek een bron van wetenswaardigheden en wie zou niet gaarne iets weten van het hoe en waarom der dingen, waarmee hij dagelijks in aanraking komt? Bovendien zal de belangstelling, die op deze wijze voor het werk van anderen wordt gewekt, veelal wederkeerig leiden tot beter begrip van de moeilijkheden, die de landmeetkunde oplevert en tot meer waardeering voor deze wetenschap en haar beoefenaren. Nadat uitvoerig is beschreven met welke eischen van velerlei aard bij het ontwerpen van een weg rekening moet worden gehouden, wijden de schrijvers een hoofdstuk aan „grondaankoop en onteigening waarin tal van artikelen van het B.W., die bij grondaankoop de aandacht vragen, ter sprake worden gebracht en de onteigeningsprocedure een uiteenzetting vindt. Ook wordt verwezen naar de Ruilverkavelingswet en wordt de toepassing daarvan als uitvloeisel van wegenaanleg mogelijk geacht. Vermoedelijk heeft den schrijvers hier de ruilverkaveling van de „Havelter Made" voor den geest gestaan, waarbij rekening werd gehouden met den voor genomen aanleg van den Rijksweg Zwolle-Assen (zie dit tijdschrift, 1929, blz. 109 e. v.). Of echter de wegenaanleg, die tenslotte slechts een smalle terrein- strook beroert, ooit aanleiding zal geven tot een ruilverkaveling in den zin der wet, meen ik te moeten betwijfelen. Verder vinden de aanleg van de aardebaan, de talrijke systemen van weg verharding en verschillende andere onderwerpen een vlot te lezen behandeling. De uitgave werd typografisch uitstekend verzorgd, al doet de smakelooze band dit niet vermoeden. J. G. F. Aanwinsten van de bibliotheek der Vereeniging voor K. en L. Prévot et Cottinet. Topométrie. (Zie dit tijdschrift, jg. 1935, blz. 4.) Prof. Dr. Ing. P. Werkmeister. Vermessungskunde III. Trigonome trische und barometrische Höhenmessung. Tachymetrie und Topographie. 3e druk. 144 blz., 11 X 16 cm, 63 fig., geb. Sammlung Göschen. Walter de Gruyter Co. Berlin 1934.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 36