52 steld. Wie denkt aan het afschuwelijke woord „onthoeking" in Nederland, of het niet fraai klinkende „ontschranken" voor hetzelfde procédé in Indië in ge bruik, kan ongeveer nagaan, hoe het ook in andere talen gesteld is. Ongetwijfeld is in dit woordenboek geprobeerd in de verschillende talen tot zoo goed mogelijke uitdrukkingen voor verschillende begrippen te geraken, die gedeeltelijk ontleend zijn aan de practijk, maar ook kennelijk wel eens door de opstellers van het woordenboek zijn verzonnen. Soms ziet men ook een woord in de eene taal ver vangen door een heele omschrijving in een andere taal. Het heeft natuurlijk niet de pretentie, dat het volkomen feilloos is, hoewel het vermoedelijk wel het beste is, wat op dit oogenblik viel te bereiken. Het komt mij voor van beteekenis te zijn, dat de Nederlandsche Vereeniging voor Fotogrammetrie er voor zorgt, dat van alle woorden ook een Nederlandsche vertaling wordt gevonden en zoo moge lijk op een of andere wijze gepubliceerd. Doen wij dit snel genoeg, dan is er nog een kans om van veel fotogrammetrisch jargon bevrijd te blijven. Naast de woorden is echter van niet minder belang een scherpe definitie van de verschillende begrippen. Deze geeft het woordenboek natuurlijk niet. De be trokken commissie van de Internationale Gesellschaft für Photogrammetrie heeft op dit gebied nog een ruim arbeidsveld, dat op het congres te Parijs dan ook is uitgestippeld. Daarbij zal van dit woordenboek een zeer dankbaar gebruik kunnen worden gemaakt. Het spreekt van zelf, dat ook zeer veel landmeetkundige begrippen, die in de fotogrammetrie toepassing vinden, in dit woordenboek teruggevonden kunnen worden. Dientengevolge heeft het ook voor de gewone landmeters, die niet dage lijks met de fotogrammetrie in aanraking komen, een algemeene beteekenis. Het boek zij den lezer van harte aanbevolen. W. Sch. Prof. Dr. Ing. P. Werkmeister. Vermessungskunde III. (Trigono metrische und barometrische Höhenmessung. Tachymetrie und Topogra- phie). 144 blz., 11 X 16 cm, 63 fig., derde druk. Sammlung Göschen 862. Walter de Gruyter Co. Berlin 1934. Prijs RM. 1.62. Beknopt en duidelijk wordt in dit deeltje van de bekende „Sammlung Göschen" de theorie behandeld van de in den titel genoemde landmeetkundige verrichtingen. Zeer belangrijk is echter, dat bovendien in een groot aantal gevallen door tabellen en voorbeelden de praktische uitvoering van de werkzaamheden volledig wordt behandeld. Voor het opfrisschen van feiten en als practische vraagbaak, zal het werkje zeker nuttige diensten verrichten. Wij kunnen met gerustheid dit boekje in de belangstelling van onze lezers aanbevelen. J. M. T. H. J. van Leusen. Landmeten en Waterpassen. 35 blz., 14X20 cm, 21 fig., tweede druk. Uitg. W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. 1935. Ing. 0.60, geb. 0.90. De schrijver heeft bedoeld, hiermede een leidraad samen te stellen voor het land- en tuinbouwonderwijs en tevens een boekje, dat den land- of tuinbouwer tot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 52