54 bij de jongeren de overtuiging post vat, dat Boer en zijn mede standers gestreefd hebben naar iets, dat niet alleen voor hen onbe reikbaar, maar ook dwaas was. Want dwaas is het streven naar een wet, die niets anders dan het bovenstaande tot gevolg zou hebben. Zooals ik bekend mag veronderstellen, zullen de bepalingen van de wet op de grensregeling voornamelijk toegepast worden, indien een gemeente, of een gedeelte daarvan, hermeten moet worden. Vooraf moet dus vaststaan, dat in de toekomst nog hermeten zal worden. Voor de ingewijden, die dagelijks met de kadastrale ge gevens werken moeten, is dit geen vraag. Zij weten, dat een her meting van het geheele land onnoodig en onuitvoerbaar is, maar zij weten ook, dat in vele gemeenten en secties alleen door hermeting een kadaster verkregen kan worden, dat de taak kan vervullen, die het nu en in de toekomst vervullen moet. Met zekerheid kan voor speld worden, dat tot in de verre toekomst nu hier en dan daar een hermeting uitgevoerd zal worden. Nu dit wel vast staat, moet de vraag besproken worden, welke beteekenis de bepalingen van de wet op de grensregeling voor een hermeting hebben. Deze bepalingen behooren zoowel tot het vermogensrecht als tot het bewijsrecht. Door het vermogensrecht worden de betrekkingen, die uit de beheersching der economische goederen door bijzondere personen voortvloeien, geregeld; het regelt dus o.a. de rechtsverhou dingen tusschen de personen en de onroerende goederen en de wijze, waarop de gewilde rechtsverhoudingen tot stand gebracht worden (b.v. art. 671 B.W. De levering of opdracht van onroerende zaken geschiedt door de overschrijving van de akte in de daartoe bestemde openbare, registers). Het bewijsrecht geeft gebods- en verbodsbepalingen voor den rechter (b.v. art. 1942 B.W. De ver klaring van eenen enkelen getuige, zonder eenig ander middel van bewijs, verdient in rechten geen geloof). De bepalingen van de wet op de grensregeling van vermogens rechtelijken aard kunnen het best aan de hand van een voorbeeld toegelicht worden. Een voorbeeld, dat ik voor het grijpen heb, want op 30 November j.l. heb ik de grensuitzetting verricht, waaruit de beteekenis van deze bepalingen duidelijk blijkt. Technisch leverde deze grensbepaling geen moeilijkheden op. Met behulp van het hermetingsveldwerk (fig. 1) kan de kadastrale grens op het terrein uitgezet worden, waarbij bleek dat de gebruiks-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 54